GeriEkonomi Yıldız: Doğalgaz Türkiye üzerinden Avrupa’ya akmalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yıldız: Doğalgaz Türkiye üzerinden Avrupa’ya akmalı

Yıldız: Doğalgaz Türkiye üzerinden Avrupa’ya akmalı
refid:19736314 ilişkili resim dosyası

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Avrupa Birliği (AB) ülkelerin doğalgaz arz güvenliğiyle ilgili problemlerin çözümünün bir parçası olması gerektiğini belirterek, “Türkiye bu kapsamda geliştirilen Nabucco’nun altı ortağından biri. Bu projenin geliştirilmesi için gayretlerimizi, çabalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye üzerine düşen sorumluluğu fazlasıyla, daha ileri adımlarla yerine getirdi. Bu tür büyük projelerde zaman zaman tehditler zaman zaman ise fırsatlar ön plana çıkabilir. Ben Avrupa açısından baktığımızda orta ve uzun vadede Nabucco’ya ihtiyacın kesinlikle bitmeyeceğine inanıyorum” dedi.

Kazanan Türkiye olacak
Yıldız, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te düzenlenen ‘Türkiye-Gürcistan Enerji ve Yatırım Arenası’ konulu toplantı sonrasında, Gürcistan Enerji Bakanı Aleksandr Khetaguri ile ortak basın toplantısında şunları söyledi: “Biz Şahdeniz 2 projesinin her halükarda geliştirilebilmesini sağlamak ve bunu temin etmek açısından TANAP projesiyle bir alternatif sunduk. Dolayısıyla her halükarda üretimine başlayabilmeli, 2017 yılının sonunda bu gaz Türkiye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya akmalı. Nabucco, ITGI, TAP veya TANAP gibi doğalgaz boru hattı projelerinden hangisi olursa olsun kazanan Türkiye ve bölge olacak.”

İşbirliği artacak       
Yıldız, Türkiye tarafından Kura nehrinin yönünün değiştirileceği ile ilgili soruyu şöyle yanıtladı: “Kura nehrini Tiflis’te ilk defa görüyorum ve Kura nehrinin Gürcistan için olan öneminin farkındayım. Bu konuda iki ülke arasında görüşmeler yürütülüyor. Çözüm için ne gerekiyorsa yapılacak. Ve bu manada herhangi bir sıkıntı yaşanmayacak. Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin Gürcistan ile geliştireceği çok proje olacak. Hem ticaret hacmimizi hem de yatırımları karşılıklı artıran bir hale gelmiş olacağız. Çünkü büyüme rakamları gerçekten çok hızlı gelişiyor. Bunları karşılayabilecek enerji yatırımlarını mutlaka gerçekleştirmemiz lazım.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle