Yıldız: Amacımız Azerbaycan ile sonuca gitmek

Hürriyet Haber
09.08.2009 - 11:47 | Son Güncelleme:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Nahcıvan temaslarıyla ilgili olarak, “Bu gezimizin amacı, hem Azerbaycan ile birlikte yapacağımız doğalgaz anlaşmalarının üzerinde çalışmalarda bulunmak, sonuca gitmek, hem de Nahçıvan Ali Meclis Başkanı'nı ziyaret etmek, onun görüşlerini, isteklerini almaktır” dedi.

Taner Yıldız ve beraberindekiler, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ndeki Tebriz Oteli'nde, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR'ın Başkanı Rövnag Abdullayev ve beraberindeki heyetle yaptıkları görüşme hakkında açıklamalarda bulundu.

Yapılan görüşmenin samimi, candan ve kardeşçe bir görüşme olduğunu ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:

“Bu gezimizin amacı, hem Azerbaycan ile birlikte yapacağımız doğalgaz anlaşmalarının üzerinde çalışmalarda bulunmak, sonuca gitmek, hem de Nahcıvan Ali Meclis Başkanı'nı ziyaret etmek, onun görüşlerini, isteklerini almaktır. Çok samimi, sıcak bir görüşme oldu. Iğdır'dan Nahcıvan'a doğalgaz borusu çekeceğiz. Gaz verilmesiyle ilgili niyetimizi beyan ettik. Azerbaycan ile birlikte tedarik edeceğimiz gazı, Nahcıvan'a vermeye çalışacağız. Gaz fiyatlarıyla ilgili BOTAŞ'tan arkadaşlarımız, SOCAR yetkilileriyle görüşüyor. Biz bu transit geçişlerle ilgili fiyat konusunu görüşüyoruz.”

Yıldız, Azerbaycan'ın, bölgede bulunan en büyük doğalgaza sahip, gaz tedarikçisi ve kaynak ülkelerden birisi olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Şahdeniz 1 Azerbaycan'dan aldığımız ve şu an kullandığımız gazlardan bir tanesi. Biz, ticaret hacmini iki kardeş ülkenin lehine geliştirmek, pekiştirmek ve artırmak istiyoruz. Şu anda çok ciddi, çok geniş kapsamlı bir enerji diplomasisi başladı. Sonuçları alınıyor. Arap doğalgazıyla birlikte, Suriye üzerinden Türkiye'ye veya Türkiye üzerinden Suriye'ye gidebilecek doğalgaz boru hattının inşası da gündemde. Biz buraya ümitli geldik. Bu anlaşmanın sonuna geldiğimiz inancındayız. Anlaşmada transit geçişlerle ilgili fiyatlandırmada problem var. Bunu aşacağımıza inanıyorum. Böylece büyük bir sıkıntı kalmayacaktır. Önemli olan büyük resmi görmektir.”

AZERBAYCAN DEVLET PETROL ŞİRKETİ SOCAR'IN BAŞKANI ABDULLAYEV

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev ise Türkiye-Azerbaycan arasında geçmişte olduğu gibi bugün de projeler üzerinde temaslar olduğunu söyledi.

Büyük projelerin yaşama geçirildiğini ve Türkiye-Azerbaycan arasında büyük enerji projeleri olduğunu anlatan Abdullayev, şöyle devam etti:

“Bugün Nahcıvan'da görüşmeler yapıyoruz. Bu nedenle ben Türkiye hükümetine ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a minnettarım. Bu konuda bizlere destek verdiler. Biz Nahcıvan'a bir doğalgaz hattının Türkiye üzerinden getirilmesi meselesini hallettik. Nahcıvan'ın enerjisi açısından bu hat büyük bir mecburiyetti.

Nahcıvan, Azerbaycan gazını Türkiye üzerinden alabilecek. Artık Türkiye-Azerbaycan gaz anlaşmalarının sonuna geldik. Transit geçiş fiyatı konusunu sonuçlandıracağız. Şahdeniz 2 projesinin de gazı Türkiye'ye gelecek, Türkiye üzerinden transit olarak Avrupa ülkelerine akacak. Bu da iki kardeş halka destek sağlayacak.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı