GeriEkonomi Yıldırım: "Yanlış anlaşılmaktan üzüntü duydum"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yıldırım: "Yanlış anlaşılmaktan üzüntü duydum"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, Meclis Toplantısı'nda sarfettiği sözlerin yanlış yorumlandığını belirterek, "Yanlış anlaşılmaktan büyük üzüntü duydum. Amacım asla ve asla bir ara rejim çağrısı değildi" dedi.

Mehmet Yıldırım yaptığı yazılı açıklamada, şu görüşleri dile getirdi: "Gerek siyasetle aktif olarak uğraştığım sırada ve gerekse İTO'da görev yaptığım dönemlerdeki geçmiş tutum ve davranışlarım ile söylem ve basın beyanatlarım incelenirse görülecektir ki, demokrasiye ve demokrasinin faziletlerine inanmış bir kişi olarak daima demokratik düzenin ve bunun korunmasının savunucusu oldum. Esasen o günkü konuşmamda da bir eski siyaset ustasının (demokrasilerde çare tükenmez) şeklindeki ifadesine inancımı dile getirdim."

Mehmet Yıldırım, esas amacının kötüye giden ekonominin biran önce düzlüğe çıkması ve yönetim yanlışlarına son verilmesi olduğunu, böyle kriz dönemlerinde daha cesur davranabilmek, sorumluluğu paylaşabilmek, acı reçetelerin getireceği reaksiyonları eşit olarak göğüsleyebilmek için tüm partilerin katılacakları geniş tabanlı hükümetlerin daha başarılı olabileceklerini düşündüğünü ve buna dikkat çekmek istediğini belirtti.

Sivil toplum örgütlerinin çoğulcu demokratik sistem içerisinde işlevlerini ancak demokrasinin nimetlerinden yararlanarak gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Yıldırım, "Dolayısıyla bizim gibi kuruluşlar için demokrasiyi inkar etmek kendini inkar etmek anlamındadır. Bu tür uyarılar, hükümetlerin önümüzdeki ekonomik tehlikeleri bugünden görebilmelerini sağlarlar. Sorunlara alternatif çözümlerin üretilemediği dönemlerde ise hiç birimizin arzu etmediği ara rejimlerin geldiğini unutmamak gerekir" dedi.

Yıldırım, özel kesimin yapıcı eleştirilerinin, uyarılarının başka yönlere çekilmesi ve saptırılmasının haksızlık olduğunu düşündüğünü bildirdi.

İTO Başkanı Yıldırım, anayasa ve demokrasi dışı bir görüş ve isteği olmadığını vurgulayarak, TBMM'nin iradesi üstünde bir gücün varlığını düşünmek bile istemediğini kaydetti. (AA)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle