GeriEkonomi Yıldırım: TOBB hükümete yanlış akıl vermiş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yıldırım: TOBB hükümete yanlış akıl vermiş

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, Mali Milat uygulamasına 3 yıl vade konulmasını kesinlikle kabul etmediğini belirterek, ‘‘mali milatın tarihi olmamalı’’ dedi. Yıldırım, vergi reformu konusundaki çalışmalarda rol alan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ni (TOBB) de eleştirek, ‘‘Hükümete yanlış akıl vermişler’’ dedi.

Yıldırım, ‘‘Bir yıl önce de aynı yanlışı yaptılar. Örneğin, SSK primlmerini ödeyemeyen faize düşen firmalara bir kolaylık gelmedi. TOBB akıl verecekse bu konuda akıl versin’’ dedi.

Yıldırım, tedbirlerin bugünden itibaren piyasaların canlanacağı anlamına gelmeyeceğini de savunarak, şu görüşleri dile getirdi.

‘‘Ürkütülen paralar bir yerlere gitti. Vadeleri nedeniyle geri dönüşü bir yıl zaman alır. 2000 yılının ikinci yarısından itibaren ancak 1997 yıllarının ekonomi hareketini yakalarız. Ekonominin düzelmesi, bazı reformlarla da desteklenmeli.’’

Geriye dönük işlem yapılmayacağına ilişkin yasal güvence verilmediği için bugünkü işlem için 3 yıl sonra hesap sorulabileceğine dikkat çeken Yıldırım, ‘‘Dolayısıyla yapılan iş sadece kontrolü ertelemektir’’ dedi.

Yıldırım, ‘‘bugünkü vergi yasasının mimarı ve sorumlusu Zekeriya Temizel'in gönlünü almak ve sol kesimi tatmin etmek için, vergi yasa tasarısının kuşa çevrildiğini’’ öne sürdü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle