GeriEkonomi Yıldırım: "Niye istifa edeyim, sebep ne?"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yıldırım: "Niye istifa edeyim, sebep ne?"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, Milli Güvenlik Kurulu'na (MGK) yönelttiği müdahale çağrısıyla ilgili olarak, "Söylemek istediğimiz gayet açık, daha önce MGK, ülkenin meseleleri dolayısıyla sürekli hükümeti bazı konularda uyardı, bugün de bundan az bir ihtiyaç yok" dedi.

Mehmet Yıldırım, MGK ile ilgili kullandığı, "eften püften konular", "burnunu sokmak" gibi ifadelerin de, biraz amacını aştığını ifade etti.

İTO'nun dün yapılan ve 2001 yılı programı ile bütçesinin ele alındığı Meclis Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmaya ilişkin soruları yanıtlayan Yıldırım, "Benim burada söylediğim, MGK, hükümeti birçok konuda uyarıyor, bu konuda da uyarabilir manasında" diye konuştu.

Hükümetin ekonomik programla yürüttüğü politikanın her geçen gün biraz daha ekonomiyi çıkmaza götürdüğünü savunan Yıldırım, şunları söyledi:

"Önümüzdeki 3-4 ay sonra ekonomiye müdahale etsek dahi çok büyük kayıplarla karşı karşıya kalıyoruz. Bunları daha önce de ifade ettim. Ben söylediğimde bankalara müdahale edilseydi bugün Türkiye 7-8 milyar dolar karlı çıkardı. Merkez Bankası'ndan da şu anda 6-7 milyar dolar çıkmazdı. Merkez Bankası'nın kasaları tamtakır kaldı. IMF'nin kucağına düştük."

MGK ile ilgili sözlere cevap

Yıldırım, MGK ile ilgili kullandığı, "eften püften konular", "burnunu sokmak" gibi ifadeler hatırlatıldığında da, "Bunlar genel... İki saatlik bir konuşma içinde, herşeye karışıyor manasına geldi. Orada, daha önce ettiği müdahaleler, hükümete önerdiği meseleler, bugünkünden daha önemli değildi manası var" dedi.

"O ifadeler amacını aştı mı?" sorusunu, "Biraz öyle" diyerek yanıtlayan Yıldırım, şunları söyledi:

"O konu biraz fazla abartılıyor. Bizim gayemizi, İTO'nun görüşü olarak, daha önce hükümetlere, MGK'nın ülkenin bütünlüğü, ülkenin haklarını koruma amaçlı bazı uyarıları vardı, o günkü uyarılardan bugünkü mesele daha az önemli değil manasına almak lazım" diye konuştu.

Ara rejim talebi değil

Yıldırım, yaptığı konuşmanın ara rejim talebi anlamına geldiği yolundaki yorumlara katılmadığını da kaydederek, şunları söyledi:

"Hayır efendim niye böyle algılanıyor. (Anayasa'nın 119. maddesini okuyun) diyorum. Şu anda bu ülkede birilerinin müdahale etmesi lazım. Bu da demokratik yollarla olursa tabii ki ülkenin yararına olur. Olması için de bu madde var. Onun dışında hükümet kendi içinde şu andan itibaren görülüyor ki kolay kolay ekonomik kararlarda ahenkli bir çalışma yapamayacak. Bunun için de oturulur, belki de ülkenin menfaati diye milli koalisyona da gidilebilir, mesele bu."

Yıldırım, parlamento dışı hükümet oluşturulması konusunda da "Politik beklentiler neticesinde ülkenin şu anda gereken radikal kararları alınamıyor. Bunların alınabilmesi için gerekirse dışarıdan bu işleri organize edebilecek, reformları gerçekleştirebilecek atama yapılabilir. 5 yıldır reform diyoruz hiçbiri yapılmadı" diye konuştu.

"Niye istifa edeyim?"

Mehmet Yıldırım, dün yaptığı açıklamalardan ötürü istifa etmesi yönündeki çağrıları da "Ben niye istifa edeyim, sebep ne? Benim yaklaşımım hem ülkenin anayasası içinde var. Türkiye bazı şeyleri tartışacaksa anayasadan bu çıkarılsın" diye yanıtladı.

"Sizin istifa etmenizi gerektirecek bir durum yok mu?" sorusuna Yıldırım, "Varsa ben istifa ederim, o ayrı iş. Öyle koltuğa da yapışmış değiliz ama bazı şeyleri düzeltmek için birşeyler söyleyen adamın istifasını isteyeceklerine, bunlara sebep olanlar önce istifa etsinler" yanıtını verdi.

Başbakan Ecevit'e yanıt

Mehmet Yıldırım, Başbakan Bülent Ecevit'in, açıklamasını büyük bir sorumsuzluk örneği olarak nitelemesi ve işadamlarının gereken tepkiyi göstereceğinin düşündüğünü belirtmesi konusunda da, şu görüşleri dile getirdi:

"Sayın Başbakan önce yapılabilecek olanları, kendi gündeminde olanları yapmadığı için bu olaylar oluyor. Eğer bu hükümet gündeminde olanları gerekli şekilde yapsaydı, bizlerin de bu şekilde ekonominin dışına çıkarak bazı isteklerimiz olmazdı. Biz ekonomik bir kurumuz ve ekonominin içinde olan insanız. Kesinlikle politikacı ile siyasetçi ile işimiz yok. Bu hükümet düşecek de biz yerine hükümet olacak da değiliz. Mesele Türkiye gündeminde olan meseleleri halletmektir."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle