GeriEkonomi Yılda 120 restoran açacak, 1 milyar lirayı yakalayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yılda 120 restoran açacak, 1 milyar lirayı yakalayacak

Yılda 120 restoran açacak, 1 milyar lirayı yakalayacak
refid:17877255 ilişkili resim dosyası

Burger King, Sbarro, Popeyes ve Arby’s markaların master franchise şirketi TAB Gıda, yüzde 30 büyümeyle 1 milyar TL ciro hedefi koydu.

2011 yılı içerisinde toplam 120 mağaza açacaklarını belirten TAB Gıda Genel Müdürü Caner Dikici, “Şu anda 53 ilde varız ama kısa süre içerisinde tüm Türkiye’ye yayılacağız. Her yıl 120 restoran açarak, 2011 sonunda 620, 2015 yılında 1250 restorana ulaşmayı hedefliyoruz. 8 ay önce bünyemize kattığımız Arby’s markası da büyümemize çok destek olacak. 2015 yılına kadar toplam yatırımımız 250 milyon dolara ulaşacak. Şu anda Türkiye fast food sektörünün yarısını biz oluşturuyoruz” diye konuştu.

30 milyon TL yatırım
Arby’s markasının kendileri için çok önemli olduğunu anlatan Dikici, şunları söyledi: “Arby’s bizim son bebeğimiz. 8 ay önce biz aldığımızda 2 ilde varken şimdi 10 ayrı ilde bulunuyor. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde Arby’s markası için 30 milyon TL yatırım yapacağız. İnsanların bu markayı daha iyi tanımaları gerekiyor. Yaptığımız araştırmalarda Arby’s biliniyor ama bulunamıyor. Hızla restoran sayısını artıracağız.”

40 mağazaya ulaşacak
Arby’s markasının 9 ay önce gruplarına dahil olduğunu belirten Dikici, şöyle konuştu: “Arby’s 1997 yılından beri Türkiye’de bulunuyor. Bizden önce Çelebi Grubu bünyesindeydi. Biz aldıktan sonra mağaza sayısını 24’e çıkardık. Çok kısa bir süre içerisinde de 40’a çıkaracağız. Arby’s, Amerika dışında sadece Türkiye’de var. Dubai’de de bir şubeleri var.”

Önümüzdeki dönemde yeni markalarla da anlaşma sağlayabileceklerini anlatan TAB Gıda Pazarlama Direktörü Ümit Zuvin geleneksel lezzetleri içeren bir markayı bünyelerine katabileceklerini söyledi. Farklı alternatifleri değerlendirdiklerini belirten Zuvin, “Tatlı işine girebiliriz. Soğuk sandviç yapan bir marka da ilgimizi çekebilir” dedi.

Esas rakibimiz fişsiz iş yapanlar

FAST food sektöründe rekabetin çok yoğun yaşandığını ifade eden Caner Dikici, şunları söyledi: “Türkiye’de bizim öne çıktığımız marka Burger King. Buna rakip olan diğer büyük marka bizim rakibimiz değil. Biz, pazarı onlarla birlikte büyütüyoruz. Bizlerin esas rakibi merdivenaltı, fişsiz iş yapanlar. Onlar kayıt dışı çalıştığı için büyüklüklerini de tespit edemiyoruz.”

Arby’s zincirine döneri de koyacak

ARBY’S restoranlarında dönerin de satılmasını planladıklarını söyleyen Caner Dikici, “Yurtdışındaki restoranlarında zaten döner satıyorlar. Döner bize has. Bu işi bizden iyi kimsenin yapamayacağını söyledim.”

3 bin franchise başvurusu bekliyor

KENDİ işlettikleri restoranların yanında franchise da verdiklerini söyleyen TAB Gıda Pazarlama Direktörü Ümit Zuvin, “Türkiye genelindeki 541 restoranımızın 111’i franchise. Şu anda 3 bine yakın başvuru var” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle