Yetki yasası komisyondan geçti

Hürriyet Haber
18.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Muhalefetin "infaz yasası" olarak nitelediği yasa tasarısı Anayasa Komisyonu'ndan geçti. TBMM Anayasa Komisyonu, memurlar ile diğer kamu görevlilerinin idari, mali ve sosyal haklarında düzenlemeler yapmak amacıyla Hükümet'e yetki verilmesini öngören yasa tasarısının Anayasa'ya uygunluğuna karar verdi.

Görüşmeler sırasında muhalefet milletvekilleri, tasarının komisyona çok acele getirildiğini belirterek, ertelenmesini istediler. Muhalefet milletvekilleri, tasarının Anayasa'ya aykırı olduğu görüşünü savunarak, bu tasarı ile memurların ''infaz edilebilecekleri''ni öne sürdü.

Tasarının kapsamı konusunda da netlik olmadığını ifade eden milletvekilleri, memurların özlük hakları ve ekonomik durumlarının yasa ile düzeltilmesini istedi.

İktidar partilerine mensup milletvekilleri ise tasarının Anayasa'ya uygun hazırlandığını ve Anayasa Mahkemesi'nin iptal gerekçelerinin gözönüne alındığını savundu.

ANAP İzmir Milletvekili Işın Çelebi, Devlet Memurluğu Sınavı'nı 391 bin kişinin kazandığını, bunlardan 79 bin kişinin çeşitli kadrolara yerleştirildiğini söyledi.

Kamu'da 1 milyon 900 bin personel çalıştığını hatırlatan Çelebi, son memur alımlarıyla personel sayısında yüzde 4'lük bir artış meydana geldiğini belirtti. Çelebi, personel alımıyla, tasarıda yer alan kamu yönetiminin yeniden yapılandırılması amacının çeliştiğini savundu.

Milletvekillerinin konuşmasından sonra söz alan Devlet Bakanı Hasan Gemici, tasarının kamu görevlileri arasındaki adaletsizliğin ve ekonomik farklılıkların giderilmesi için hazırlandığını ifade ederek, amacın ve kapsamın net bir şekilde açıklandığını söyledi.

Konuşmalardan sonra muhalefet milletvekillerinin tasarının görüşülmesinin ertelenmesine ilişkin önerileri reddedilirken, tasarı 9'a karşı 14 oyla Anayasa'ya uygun bulunarak, Plan ve Bütçe Komisyonu'na gönderildi.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı