GeriEkonomi Yetki verin petrolü ucuza alayım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yetki verin petrolü ucuza alayım

Irak dünya barışı ile entegre olana kadar, bu ülkeden sınır ticareti dışında petrol alamayacağımızı söyleyen Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, ‘‘Kötü komşu 7 mahalleye zarar verir. Yetki verseler, Irak petrolünü 2 dolar daha ucuza alırım’’ dedi.

Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, sınır ticareti yoluyla Irak'tan petrol ürünleri almanın akıllıca olmadığını ve devleti ekonomik kayba uğrattığını söyleyerek, ‘‘Ama şu anda yerine ikame edilecek başka birşey yok. Ne zaman ki Irak dünya barışına entegre olur o zaman farklı şeyler olabilir. Ne demişler (Kötü komşu 7 mahalleye zarar verir)’’ diye konuştu.

Keçeciler, önceki akşam iftar yemeği vesilesiyle biraraya geldiği gazetecilerin, sınır ticaretindeki aksaklıklar ve sırada binlerce aracın beklediğine ilişkin hakkındaki yanıtladı. Son günlerde Irak yönetiminin, Irak Kürdistan Demokratik Partisi Lideri Mesut Barzani'ye petrol vermediğini, bu nedenle Türkiye'nin de bu sınır ticaretinden olumsuz etkilenerek ‘mutad motorin’’i alamadığını söyleyen Keçeciler, ‘‘Bölge halkını brife etmemiz lazım’’ dedi. Keçeciler'in değerlendirmeleri şöyle:

Irak şu anda motorini bırakmıyor. Mutad depocularda sıkıntı var. Aslında motorini biz de istemiyoruz. Irak 8 dolardan veriyor. Barzani'ye 4-5 dolar harç-haraç veriyoruz. 2 doları nakliyecilere, 1 dolar Tüpraş'a. Geri kalanı kendilerine kalıyor. Yani piyasa fiyatlarından bir dolar ucuza geliyor. Dedik ki kamyonculara, (Biz Halkbank'tan kredi verelim. Ham petrolü siz getirin). Çünkü mutad depodan dolayı devletin çok zararı var. Ama kendileri organize olamadı.

Yetki verseler, pazarlıkla Irak petrolünü en az iki dolar ucuza alabilirim. Ama bu politika, bölge halkı için. Ve yerine ikame edilebilecek bir şey de yok. Günde üç bin araç girşi çıkışımız var.

Kamyonların kuyruk olmasının başka nedenleri de oluyor. Bizim şoförlere yemek satmak için, ‘‘Gümrüklerden telefon ettiler. Sizin orada kuyruk var) diyorlar. Bunu duyunca topladım arkadaşları. Kim telefon tetiyse söyleyin dedim. Yok böyle birşey. Yoksa bizim gümrükler 24 saat açık. Sınırda şu anda herşey normal. Sadece mutad motorin gelmiyor.

Petrol ürünlerindeki vergi yükü çok yüksek. Her ülkede motorin vergisi alınır. Ama bizdekini düşürmek lazım. Çünkü motorini ziraatçi ile nakliyeci tüketir. Bu kadar olmaz ki. Bu kadar vergi yükünü, bu petrol katarı çekemez. Verginin yüksekliği sınıra kaçak petrol gelmesine yol açıyor. O da bizi gümrükleri rahatsız ediyor. Geçen yıl iki-üç kaçak gemi yakaladık. Kaçakçılar bizden daha teşkilatlı. Onlarla mücadele edebilmek için, şimdi iki tane motor-bot alıyoruz.

Allah kimseyi devlet kiracısı yapmasın

Mehmet Keçeciler, Gümrük Müsteşarlığı'nın faaliyet gösterdiği ve Maliye'nin malsahibi olduğu 15 katlı binayla ilgili kısa bir süre önce yaşadıkları bir sıkıntıyı da şöyle aktardı: ‘‘Burası için Maliye'ye yıllık 184 milyar lira kira ödüyoruz. Binanın çatısı akıyor.Bilgi İşlem Merkezi kurmak için onarım yapmamız gerekiyordu. Tamir ettirip kiradan mahsup edelim dedik. Kabul etmediler. O zaman kendi ödeneğimizle tamir ettirelim dedik. Yine olmaz dediler. Sonunda devletten bir kuruş çıkmadan ,50-60 milyar liraya Gümrük Vakfı'ndan tamir ettirdik. Bilgi İşlem Merkezi'nin geç açılmasının sebebi de budur. Allah kimseyi devlet kiracısı yapmasın.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle