GeriEkonomi Yetiştirme yurtlarında büyüyen gençleri üniversiteli yapacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yetiştirme yurtlarında büyüyen gençleri üniversiteli yapacak

Yetiştirme yurtlarında büyüyen gençleri üniversiteli yapacak
refid:23510891 ilişkili resim dosyası

13 yaşına kadar, babasını mesleği gereği, yetiştirme yurtlarının içinde kaldı. Kendisi de yoksul bir ailede büyüdü. 13 yaşındayken kendince aldığı bir karar vardı. O da, özellikle yetiştirme yurtlarındaki çocukların eğitimi ve meslek edinmeleri için uygun bir ortam yaratmaktı. Ethica Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akdoğan, şimdilerde çocukluğunda aldığı bu kararı hayata geçirmek için çalışıyor.

Estetik ve plastik cerrahi alanında 5 yıldan buna faaliyet gösteren 4 Ethica Hastanesi’nin sahibi Murat Akdoğan bir süre önce Baymak’taki hisselerini yabancı ortağına devrederek, ağırlıklı faaliyetlerini sağlık ve eğitim vakfı çalışmalarına yöneltti.

Akdoğan’ın aktarımlarına göre Ethica’nın hem yurt içinde hem de yurtdışında büyüme planları var. Bu alandaki son adımalardan biri Katar’da atıldı. 'Katar – Doha Ethica Hastanesi’nin kurulması için tarafların çalışmaları devam ediyor. Ethica Sağlık Grubu Başkanı Murat Akdoğan ile Katar şeyhlerinden Saoud bin Abdullah ayrıca Türkiye'de yapılacak iki hastane için de mutabakata varmıştı.

HASTANELERDE 8 DİL KONUŞULUYOR

Akdoğan, Türkiye’deki hastanelerine önemli ölçüde yabancı hasta geldiğine işaret ederek “Hastanelerimizde 8 dil konuşuluyor. Bu, gelen hasta çeşitliliğinin de bir göstergesi” ifadesi kullandı. Akdoğan, Ethica Sağlık Grubu olarak cirolarının 70 milyon TL seviyesinde olduğunu kaydetti.

DEZ AVANTAJLI GENÇLERE AYRICALIK

Murat Akdoğan, şu sıralar gündemindeki en önemli projenin ise açmayı planladıkları üniversite ve bir genel hastane projesi olduğuna işaret ediyor. Genel hastane için Merter’de yerin ayarlandığına vurgu yapan Akdoğan, kendisini en çok heyecanlandıran projenin üniversite olduğuna işaret ediyor.

Bu konuda YÖK’e başvurularının olduğunu, konu ile Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da ilgilendiğine işaret eden Akdoğan, farklı bir üniversite modeli üzerinde çalıştıklarına işaret etti. Söz konusu farklılığı da, çocukluğunun geçtiği yetiştirme yurtlarını işaret ederek aktarıyor.

'YOKSUL BİR AİLEDE BÜYÜDÜM'

Babasının yetiştirme yurdunda öğretmen olması nedeni ile Akdoğan da 13 yaşına kadar yetiştirme yurdu ortamlarında kalmış. Yoksul bir ailede büyüdüğüne işaret eden

Yetiştirme yurtlarında büyüyen gençleri üniversiteli yapacak
Akdoğan “Liseye kadar ayakkabımız yırtıktı” sözleri ile yaşadıklarını ifade ediyor.

Kurmayı planladıkları üniversite için, finansmanı hem sağlık alanındaki yatırımlarından hem de Baymak’ın hissesinin satışından elde ettiği gelirden karşılamayı planladıklarını aktarıyor. Anılan üniversiteye, yetiştirme yurtlarında kalan gençleri alacaklarını aktaran Akdoğan, burs yanı sıra, barınma imkanı ve diğer tüm ihtiyaçlarının karşılanacağını ifade etti.

75 GENCE EĞİTİM İMKÂNI

Akdoğan, söz konusu gençlerin dezavantajlı konumda yetiştiklerine işaret ederek, sınava tabi tutulmaları sürecinde bir pozitif ayrımcılık uygulanması gerektiğine vurgu yaptı. Bunun için de bir takım yasal veya yönetmelik düzeyinde değişikliklerin olmasına gerektiğine işaret etti.  Akdoğan, hali hazırda yetiştirme yurtlarında kalan 75 gencin, kendi hastanelerinde meslek edinme imkânı sağlandığını da hatırlattı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle