GeriEkonomi Yeşim'in hedefi 230 milyon dolar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeşim'in hedefi 230 milyon dolar

İç pazara çarşaf ve masa örtüsü yaparak 26 Ekim 1983 yılında üretime başlayan, bugün ise dünyanın ünlü markalarına hazır giyim ve ev tekstili ürünleri ihraç eden Yeşim Tekstil, 20 yılda yaklaşık 1.5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Yeşim Tekstil'in 20'inci yıl hedefi ise, 230 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmek.

Bundan 20 yıl önce 76 çalışan ile 13 bin metrekarelik bir alanda üretime başlayan Yeşim Tekstil, bugün 5 binin üzerinde çalışanı ile 240 bin metrekare alan üzerinde faaliyet gösteriyor. Günlük üretim kapasitesi 50 ton örme, 100 ton boyama, 100 bin metre baskı ve 150 bin adet hazırgiyim ile 100 bin adet ev tekstili olan Yeşim Tekstil, dünya tekstil sektöründe iplikten mamul ürüne kadar tüm işlemleri kendi bünyesinde yapabilen belli başlı entegre tesisler arasında yer alıyor.

İhracat hedefiyle kurulan Yeşim Tekstil, Amerika, Almanya, İngiltere, Hollanda ve İspanya gibi ülkelerdeki dünyanın ünlü markaları adına üretim yapıyor. Yeşim Tekstil Genel Müdürü Şenol Şenkaya, ‘‘Yeşim 20'inci yılında elde ettiği üretim kapasitesi, makine parkuru, ihracat rakamları ve kurumsal sosyal sorumluluk anlayışıyla sektörde en büyükler arasında yer alıyor’’ derken, en büyük hedeflerinin 10 yıl içinde 1 milyar dolar ihracat yapan firma haline gelmek olduğunu dile getirdi.

Yeşim Tekstil'in üretim yaptığı bazı markalar şöyle:

Nike, Gap, Banana Republic, Old Navy, Zara, Lands'End, Tchibo, BHS, Marks&Spencer, Eddie Bauer, JC Penney, Bershka, Pull&Bear, Nick&Nora, Karstadt, Quelle, Neckermann, Louis Feraud, Schlafgut, El Corte Ingles, Costco, Sears, B&B, Mervyn's ve Sara Lee.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle