Yeşil Kartlıya usulsüz ilaç yazan doktor yanacak

Hürriyet Haber
06.02.2005 - 01:26 | Son Güncelleme:

Yeşil Kartlıların ilaçlarının devletçe karşılanmasıyla ilaç satışı patladı. Sağlık Bakanlığı hekimleri, "usulsüz" ilaç yazımı konusunda uyardı. Yeşil Kartlıların ilaç, diş protezi ve gözlük gibi ihtiyaçları 1 Ocak 2005’ten itibaren devlet tarafından karşılanıyor.

Ancak yoksul yurttaşlara tanınan bu ücretsiz, katkı paysız ilaç olanağı, kısa sürede istismar kapısı oldu.

BEKLENTİNİN ÜZERİNDE:

Uygulamanın ilk bir aylık döneminde beklentilerin üzerinde ilaç yazıldığını belirleyen Sağlık Bakanlığı, bazı hekimlerin yurttaşların isteği doğrultusunda gereksiz ilaç yazdığı sonucuna vardı. Ayrıca eczanelerin reçetelendirme işlemlerinde, ilaç geri ödemelerinde kullanılan Bütçe Uygulama Talimatı ve Tanı Tedavi Protokolü kurallarına uymadığını belirledi.

USULSÜZ YAZANA SORUŞTURMA:

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, illere gönderdiği genelgede bazı sağlık kurum ve kuruluşlarıyla eczanelerin gerekli titizliği göstermediğini bildiren Akdağ, usulsüzlük yapan personel hakkında soruşturma açılacağını bildirdi. Bakanlık, ilaç giderlerini azaltmak için 10 Şubat 2005’ten itibaren Yeşil Kartlılara yazılan ilaçlarda eşdeğer uygulamasına geçilmesine karar verdi. 1992'den bu yana verilen Yeşil Kart'tan halen 12.5 milyondan fazla yurttaş yararlanıyor. 2005 Yılı Bütçesi’ne Yeşil Kart için 1.4 katrilyon ödenek konuldu.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı