GeriEkonomi Yerli teknolojiyle veriye yarı fiyatına koruma
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yerli teknolojiyle veriye yarı fiyatına koruma

Yerli teknolojiyle veriye yarı fiyatına koruma

Teknolojide bağımlılığın azalması ve verilerin Türkiye’de güvende tutulması en stratejik konuların başında geliyor.

Bu kapsamda Türkiye’nin çeşitli yerlerinde art arda veri merkezleri kuruluyor. Merkezi kurmak kadar yazılım desteği de bir o kadar önemli. Türk mühendisler bu anlamda boş durmuyor. Amazon ve Azure gibi dünya devi firmalarla başa baş rekabet edecek teknolojileri üretmeye devam ediyor. Yüzde 100 yerli imkanlarla teknoloji ve yazılım geliştiren Şef Bilişim AŞ bünyesindeki mühendislerin yaptıkları da dikkat çekiyor. Firma bünyesindeki PlusClouds, yabancı rakiplerin vermiş olduğu bulut (verileri depolama) hizmetinin aynısını kendi ürettiği teknolojiyle verebiliyor. Üstelik geliştirdiği yeni yazılım ‘Orchestrator LEO’ ile veri merkezlerinde binlerce makinanın insansız ve otomasyon teknolojileri ile uçtan uca yönetilmesini sağlıyor. Bu yazılımda 75 farklı modül çalışıyor ve 7/24 her datayı işliyor, izliyor. Bu yerli yazılım ve teknolojiler kur artışlarının olduğu dönemde ek maliyetleri de minimuma indiriyor.

YÜZDE 70 AVANTAJ

PlusClouds CEO’su Serkan Koçak, veri merkezi yatırımı yapacak veya mevcut veri merkezini yenileyecek firmaların yatırım maliyetlerini Orchestrator LEO ile en az yüzde 50 oranında azalttıklarını belirtti. Bununla birlikte firmaların da veri merkezi işletme maliyetlerini yüzde 70 oranında düşürdüklerini söyledi. Şirketlerin lisans ithalatı yapmadan veya tekelleşmiş yabancı yazılımları kullanmadan, veri merkezine sahip olmalarını ve yönetmelerini sağladıklarına dikkat çeken Koçak, şu örneği verdi: “Ortalama bir veri merkezindeki bir kabinin maliyeti; makinalar ve yazılımlar hepsi dahil 2 milyon TL iken Orchestrator LEO ile aynı hizmeti 1 milyon TL’ye almak mümkün.”

Özel sektör ve devlet kurumlarının sanallaştırma ve yönetim yazılımlarına milyon dolar seviyelerinde yatırım yaptıklarını ifade eden Koçak, “Bu para tamamen yurtdışı kaynaklı yabancı firmaların kasasına gidiyor. Ancak yerli bir yazılımla bu hizmetin aynısını daha hızlı ve tasarruflu bir şekilde alabilirler. Üstelik makina yatırımında da yüzde 70’e varan maliyet avantajı sağlıyor” dedi. 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle