Yerli su türbiniyle cari açık 6 milyar dolar azalacak

Hürriyet Haber
13.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) Teknoloji Merkezi’nin temeli dün atıldı.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın da katıldığı törende konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bu merkezde Su Türbini Tasarım ve Test Merkezi kurulacağını bunun için Kalkınma Bakanlığı’ndan 10 milyon liralık hibe sağlandığını söyledi. TOBB’un da projeye 10 milyon liralık katkı sağlayacağını belirten Başkan Hisarcıklıoğlu, bu sayede 6 milyar dolarlık bir kaynağın yurtdışına gitmesinin önlenebileceğini bildirdi

Tasarım ve test hizmeti

Hisarcıkloğlu, “Bu merkez Türkiye’ye ciddi bir maddi kazanç sağlayacak. Türkiye, yenilenebilir enerji konusunda atılım içinde. Boşa akan hidroelektrik potansiyelimizi kullanmak için Türkiye şantiyelerle doldu. 5 yıl içinde 1500 hidroelektrik santrali su türbininin test edilmesi gerekiyor. Testin maliyetinden ne olacak demeyin, her biri için 100 binlerce dolar dışarıya gidiyor. Tasarım ve Test Merkezi kurulduktan sonra sadece tasarım ve test de değil, su türbini üretiminde de dışa bağımlılık azalacak. Yerli firmalarımızın çoğu su türbini üretecek” dedi. Yeni santrallerin yanında, mevcut santraller için rehabilitasyon çalışmalarının da bu Tasarım ve Test Merkezi’nde gerçekleştirilebileceğini belirten Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “2009 yılında Keban Barajı’nın yenilenen su türbini tasarım ve testi için yurt dışına ödenen para 800 bin Euro. Artık bu para da içeride kalacak. Testler, Çin ve Avrupa’da yapılıyor. Bölge ülkelerine de hizmet vereceğiz. Çin’e veya Avrupa’ya gitmektense bölge ülkeleri test için bize gelecekler, bizim üreticilerimizden türbin alacaklar.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı