GeriEkonomi Yerli dizel tren seferlere başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  20
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yerli dizel tren seferlere başladı

Yerli dizel tren seferlere başladı
refid:17910071 ilişkili resim dosyası

DHA - TÜRKİYE’de üretilen ilk dizel tren seti ’Anadolu’, Türkiye’nin ilk demiryolu hattı İzmir- Tire arasında sefere başladı.

TCDD ve TUVASAŞ tarafından ortaklaşa üretilen ilk yerli dizel tren seti ’Anadolu’nun ilk seferine çıkması için tarihi Alsancak Tren Garı’nda bir tören düzenlendi.

İlk seferden fotoğraflar

Törende konuşan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, İzmir- Tire arasında hizmete giren Anadolu gibi 84 tren setinin önümüzdeki süreçte yapılarak çeşitli illerde hizmete gireceğini söyledi. Türkiye- Kore ortaklığı ile yapılan dizel tren setinin 4 milyon Euro’ya malolduğunu dile getiren Karaman trenlerin saatte 160 km sürat yapabildiğini, 3’lü setin 198, 4’lü setin de 236 yolcu kapasiteli sözlerine ekledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise TCDD- İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklığı ile kurulan İZBAN A.Ş.’nin çocukluk hastalıklarını gidermeye çalıştığını, projede öngörülemeyen ancak ihtiyaçtan doğan alt ve üst geçitlerin yapılmaya başlandığını Torbalı’ya kadar uzatılacak hattın proje ihalesinin yapıldığını dile getirdi.

Türkiye’de üretilen ilk yerli dizel tren setinin ülkenin ilk demiryolu hattı olan İzmir- Tire hattında sefere sokulduğunu söyleyen Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım ise cumhuriyetin kurulduğu yıllarda ülkenin gelişmesi ile eş anlamda olan demiryollarının yarım asır boyunca adeta unutulduğunu ancak son 8 yılda yeniden canlandırılmaya çalışıldığını ifade etti. Yıldırım, "Son sekiz yılda 11 bin km demiryolu yenilendi. 2 bin km’den fazla yüksek hızlı tren hattı yapıldı. Son olarak İzmir-Ödemiş, İzmir- Balıkesir, Aydın-Nazilli- Denizli hattı yenilendi. Bu hatlarda ulaşım süresi yarı yarıya düştü" dedi.

Yıldırım, bir yandan yeni demiryolu hatları yaparken bir yandan da ülkede bir demiryolu sektörü oluşturmaya çalıştıklarını belirtti. Yıldırım, "Eskiden Türkiye’de ray üretilmezdi. Rayları dışardan alırdık. Ancak onda da sürekli sıkıntı çekerdik. Artık kendi rayımızı kendimiz üretiyoruz. Bundan sonra aynı uygulamayı yüksek hızlı tren için yapacağız. Burada da ihaleye çıkarken firmalara yerli ortaklık kurma şartı koyduk. Koreliler ortaklık kurdu. TUVASAŞ’ta ilk hızlı tren üretildi. Euroten adındaki tren şu an test aşamasında 2013’te sefere başlayacak" diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD ortaklığı ile kurulan İZBAN’ın seferlere başlamasının ardından çok kısa sürede yolcu sayısının arttığını dile getiren Yıldırım, "Ellerinde tren olsa yolcu sayısı günlük 500 bin’e çıkacak ancak yok. Bunu aşmak için de İstanbul’ta Marmaray için alınan ancak bekleyen tren setlerini İzmir’in yeni tren setleri gelene kadar buraya kaydırmak suretiyle hizmeti bekletmeyeceğiz" dedi. Yıldırım, İZBAN’ın örnek bir proje olduğunu, hattın güneyde Selçuk kuzeyde ise Manisa’ya kadar uzatılması gerektiğini sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından Anadolu, Alsancak Garı ile Tire arasındaki ilk seferine çıktı. İlk seferde treni Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım uzunca bir süre kullandı.

İzmir ile Tire arasında günde 3 gidiş 3 geliş toplam altı sefer yapacak olan Anadolu treni 90 km’lik uzaklığı yaklaşık 1.5 saatte alacak ve bir seferde 198 yolcu taşıyacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle