GeriEkonomi Yenilik cesaret gerektirir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yenilik cesaret gerektirir

Yenilik cesaret gerektirir

“Girişimcilik herkesin gördüğü fakat kimsenin düşünemediği fikirleri hayata geçirme cesaretidir” diyen TAV CEO’su Sani Şener, “Şirketlerde şeytanın avukatlığını yapan kişiler yeniliklerin önünde direnç gösterir. Bu insanları uzaklaştırın ki, düşünceleriniz hayata geçebilsin” dedi.

KADIN Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) toplantısına katılan TAV CEO’su Sani Şener, girişimciliği anlattı. Girişimciliğin herkesin gördüğü fakat kimsenin düşünemediği fikirleri hayata geçirme cesareti olduğunu söyleyen Şener, “Şirketlerde inovasyon olmazsa olmaz. Ancak şirketlerde şeytanın avukatlığını yapan kişiler yeniliklerin önünde direnç gösterir. Bunlar yenilikçi düşüncenin katilidir. Negatifliği bu kadar güçlü kılan başka kimse yoktur. Gelecekteki başarısızlıkları hemen söyler ve yeni fikri öldürür. Bu nedenle şeytanın avukatlığını yapan insanları uzaklaştırın ki, düşünceleriniz hayata geçebilsin. Günde binlerce fikir maalesef bu kişiler tarafından öldürülüyor” dedi.

Şener, üniversitede alınan 4 yıllık eğitimle 40 yıllık kariyerin sürmeyeceğinin de altını çizdiği konuşmasında, “4 yılda bir kariyer yenilenir. Kariyer her gün başlar. Yenilikçi olmak, teknolojiyi takip etmek gerekir. Ben buraya gelmeden önce konuşmam için çalıştım. Çünkü burada saçmalasam buradaki kadınlar önünde tüm kariyerimi sıfırlardım” dedi.

RUHU KAYBETMEMELİ

Sani Şener, TAV’ın küresel bir marka olma yolculuğundaki başarısının “girişimcilik” ruhunu hiç kaybetmemekle sağlandığını söyledi. Bundan 16 yıl önce 1997’de kurulan TAV, bugün dünyanın farklı coğrafyalarında 14’ü kendi işletmeciliğinde 56’sı çeşitli şirketlerle ortak olmak üzere 70 havalimanında 54 bin çalışanı olan küresel bir şirket. Şener, bu başarının arkasında girişimcilik ruhu olduğunu kadın girişimcilere aktardı.

Konuşmasını anekdotlarla ve fıkralarla renklendiren Şener’in Kızıldereliler fıkrası herkesi çok güldürdü:

“Kızılderililer’in büyücüsü hastalanmış. Kızılderililer şefe gitmişler. Hava nasıl olacak? diye sormuşlar. Şef hemen meteoroloji uzmanını arayıp havanın nasıl olacağını sormuş. Uzman ‘hava soğuyabilir’ demiş. Şef de Kızılderililer’e ‘hava soğuyabilir’ dediğinde Kızılderililer önlem almaya başlamışlar ve odun toplamışlar. Bir süre sonra Kızılderililer şeflerine yine başvurmuş, şef yine meteoroloji uzmanını aramış. Havanın daha da soğuyabileceği yanıtını almış. Bu bilgiyi de Kızılderililere aktardıktan sonra şef, Kızılderiller odun toplama işini arttırmış. Kızılderililer yine gittiklerinde şef yeniden uzmanı aramış. Uzman bu kez buzul çağının gelebileceğini söyleyince şef ne olduğunu, ne değiştiğini sorunca uzman, ‘ne bileyim Kızılderililer tüm odunları topluyor’ demiş.” Şener, bu fıkrayı anlatırken, doğru bilgiyi alıp analiz etmenin şirketlerin sürdürülebilir olması için çok önemli olduğunun altını çizdi.

‘FRANSIZ ŞİRKET’ YORUMU DOĞRU DEĞİL

SANİ Şener, bittiğinde dünyanın 7’nci büyük havalimanı olacak İstanbul’un 3’üncü havalimanı ihalesinden çekilmeleriyle ilgili olarak, “Verilen fiyatlar bize pahalı geldi, o yüzden çekildik. Ama İstanbul’da olmayı isterdik. Dünyanın en büyük havalimanı işletmecilerinden biriyiz. Dünyada kendini kabul ettirmiş bir Türk markasının İstanbul’un yeni havaalanını işletiyor olması da önemliydi bizim için ama olmadı. Çünkü biz akıllı büyümenin peşindeyiz” dedi.

İstanbul’un 3’üncü havalimanını işletecek İGA ortaklarından bazılarının ihale ile ilgili yaptıkları değerlendirmelerde TAV için “Fransız şirket” yorumu yapmalarının doğru olmadığının altını çizen Şener, “Şunun altını çizmek istiyorum. Çünkü orayı alan şirketlerin bazıları ihalede karşımızda bir Fransız firması vardı diyorlar. Bu bize karşı yanlış bir deyim. Çünkü böyle bir değerlendirme yapılırsa Türkiye’ye yabancı sermayenin gelmesini de engelleriz. Türkiye’deki birçok banka için de İspanyol, Yunan, Katar, Rus bankası denir. Bunlar yanlış bakış açıları. Türk şirketleri yabancı ortaklar alabilir. TAV Havalimanları ve TAV İnşaat dünya çapında işler yapıyor. İstanbul’da da güçlü olmayı istiyoruz” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle