GeriEkonomi Yeniden Eurochambres başkan yardımcısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeniden Eurochambres başkan yardımcısı

Yeniden Eurochambres başkan yardımcısı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (Eurochambres) başkan yardımcılığına 45 üyeden 43'ünün oyunu alarak yeniden seçildi.

TOBB'dan yapılan yazılı açıklamada, Eurochambres'ın Brüksel'de yapılan genel kuruluna katılan 45 ülkeden 43'ünün oyunu alan Hisarcıklıoğlu'nun, yeniden başkan yardımcısı seçildiği bildirildi.

45 ülkeden 19 milyon işletme ve 120 milyon istihdamı temsil eden Eurochambres'ın başkan yardımcılığını 2012-2014 döneminde de üstlenecek olan Hisarcıklıoğlu, Avrupa'daki en yaygın iş dünyası kuruluşu olan Eurochambres'ın başkan yardımcılığına Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki müzakerelerin ivme kaybettiği bir dönemde yeniden bir Türk üyenin seçilmesinin önemli olduğunu belirtti.

Avrupa iş dünyasının bir Türk aday üzerinde rekor oyla birleşmesinin kendisini gururlandırdığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“Avrupa'da birçok ülke kriz girdabına girmişken, Türkiye ekonomisinin güçlü görünümü Türk işadamlarının da konumunu güçlendirdi. Bu seçim, Türkiye ekonomisinin büyüklüğünün Avrupa iş dünyası kurumlarına taşınmasıdır. Avrupa'nın en büyük iş dünyası kurumlarında Türkiye ekonomisinin büyüklüğünün tescilidir. 2002 yılında, bir hedef ortaya koyduk. Üyesi olduğumuz uluslararası kuruluşların karar alma mekanizmalarında yer almalıyız dedik. İkinci kez bu göreve seçilmem bu yöndeki çalışmalarımızın çok önemli bir aşamasını temsil ediyor. Eurochambres seçimleri bir kez daha göstermiştir ki, Avrupa'da entegrasyonun gerçek öncüsü ve motoru ekonomidir, iş dünyasıdır.”

Eurochambres üyesi ülkeler, 22 trilyon dolarla dünya ekonomisinin yüzde 37'sini temsil ediyor. Birliğin, 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi ve 18 AB üyesi olmayan ülkeden üyeleri bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle