GeriEkonomi Yeni turizm alanına Danıştay'dan fren
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni turizm alanına Danıştay'dan fren

Danıştay 6. Dairesi, ‘‘İstanbul Ataköy Turizm Merkezi 2'nci Tevsii’’nin turizm merkezi olarak tespitine ilişkin Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini, ‘‘keşif ve bilirkişi incelemesi’’ sonucu alınıp yeni bir karar verinceye kadar durdurdu.

Danıştay 6. Daire Başkanı Gürbüz Önbilgin, A.A.'ya yaptığı açıklamada, İstanbul Büyükşehir Beledeyi Başkanlığı'nca, İstanbul'da bazı alanların turizm merkezi ilan edilmesine ilişkin 6 Ocak 1998 tarihli Bakanlar Kurulu kararnamesinin iptali ve yürütmeyi durdurma istemiyle açılan davada ilk aşamaya ilişkin bazı kararlar verdiklerini bildirdi.

Önbilgin, Bakanlar Kurulu'nun kararnamesiyle yeni turizm merkezi olarak ilan edilen Ataköy Turizm Merkezi 2'nci Tevsii için, ‘‘keşif ve bilirkişi’’ incelemesi yapılıp yeniden bir karar verinceye kadar yürütmeyi durdurma kararı aldıklarını kaydetti.

Yine aynı kararnameyle turizm merkezi ilan edilen Sarıyer İstinye Turizm Merkezi Tevsii ve İstinye Turizm Merkezi Tevsii'ne ilişkin olarak da, ara kararla Turizm Bakanlığı'ndan, ''aydınlatılması gereken bazı konulara ilişkin bilgi'' istediklerini anlatan Önbilgin, bu bölgelere ilişkin yürütmenin durdurulması istemini, talep ettikleri bilgiler geldikten sonra karara bağlayacaklarını anlattı.

SAVUNMA İSTENDİ

Gürbüz Önbilgin, Bakanlar Kurulu'nun 6 Ocak tarihli kararnamesiyle turizm alanı ilan edilen, ancak daha sonra kararnameden çıkarılan Beşiktaş Kuruçeşme Turizm Merkezi, Beşiktaş Serencebey Yokuşu Turizm Merkezi ve Sarıyer Mavramoloz Turizm Merkezi'yle ilgili olarak da Turizm Bakanlığı'ndan savunma istediklerini söyledi.







Yorumları Göster
Yorumları Gizle