GeriEkonomi Yeni tüketici yasası Meclis'e gidiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni tüketici yasası Meclis'e gidiyor

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, yeni tüketici yasasının hazırlıklarının tamamlandığını belirterek, konuyla ilgili tasarının kısa sürede yasalaşacağını bildirdi. Tasarıda tüketicilere yeni haklar tanınıyor. Örneğin, elektronik ürünlerde asgari garanti süresi bir yıldan iki yıla çıkartılıyor. Evlerin kapısına gelerek yapılan satışlar ise bakanlık iznine bağlanıyor. İnternet üzerinden satışlar da yasa kapsamına alınıyor.

Tanrıkulu, yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlığının, 1995 yılında yürürlüğe giren 4077 sayılı Tüketici Yasası`nın 6 yıllık uygulama sonuçlarını incelediğini ifade ederken, söz konusu yasada değişiklik öngören bir çalışmayı hazırladıklarını ve 2000 yılı Temmuz ayında taslağın kamuoyunun tartışmasına açıldığını hatırlattı.

Taslakla, mevcut yasanın aksayan yönlerinin belirlendiğine ve Avrupa Birliği mevzuatına uyumun dikkate alındığına işaret eden Bakan Tanrıkulu, geçtiğimiz günlerde taslağa son şeklinin verildiğini kaydetti. Tanrıkulu, ``Uzun ve geniş katılımlı bir tartışma sürecinden geçen tasarı, 21 Kasım 2001 tarihinde Başbakanlığa sevk edilmiştir. Önümüzdeki günlerde TBMM`ye gelecek olan tasarı kısa sürede yasalaşacaktır`` dedi. 

Yasa ile mal ve hizmet ürenlere yeni sorumluluklar, tüketicilere ise yeni haklar getirildiğini ifade eden Tanrıkulu, 4077 sayısı Tüketicinin Korunması Yasası`nın kapsamının, mal ve hizmet piyasalarında tüketici ile satıcı arasında yapılan her türlü hukuki işlem tüketici işlemi sayılmak suretiyle genişletildiğini kaydetti.

Tasarının yasalaşması ile birlikte tüketicilerin birçok yeni haklara kavuşmuş olacağına işaret eden Ahmet Kenan Tanrıkulu, ancak, bir hakkın tanınması kadar, o hakkın varlığının bilinmesi ve kullanılmasının da önemli olduğunu vurguladı.

Tasarısının TBMM tarafından kabul edilmesi sonrasında, kazanılan yeni hakların en etkin düzeyde kullanılması için azami gayret sarfedileceğini ifade eden Tanrıkulu, ``Amacımız, tüketicinin sağlık ve güvenliği ile ülkemizde tüketici bilincinin yerleşmesini sağlamaktır. Tüketicilerimizin yasal bir güvenceye kavuşması ve problemlerinin temelli çözümlenmesi yönündeki çalışmalarımız artarak devam edecektir`` dedi.

YENİ DEĞİŞİKLİKLER

Tanrıkulu, internet üzerinden yapılan satışların da yasa kapsamında tutulacağını belirtirken, yasada yapılacak bazı değişiklikleri şöyle sıraladı:

``Mal tanımına yapılan ilave ile, konut ve tatil amaçlı taşınmazlar ve elektronik ortamda hazırlanan yazılım, ses, görüntü ve benzeri gayri maddi mallar da yasa kapsamına alınmıştır.
Kredi kartları ile ilgili olarak tasarıya konan hükümle kredili satış işlemleri tüketici kredilerinde olduğu gibi sıkı kayıtlara bağlanmış ve nakit kredi kullanımında kredi veren sorumluluğu esası düzenlenmiştir.

Türk hukukunda ilk olarak sözleşmelerde haksız şartlara ilişkin düzenlemeler yapılmıştır.

Elektronik ticarette meydana gelen gelişmeler dikkate alınarak Kanun`a Mesafeli Satışlar başlığı altında yeni bir madde ilave edilmiştir.

Asgari garanti süresi bir yıldan iki yıla çıkarılmıştır.Gizli reklamı yasaklayan ve reklamlarda yer alan iddiaların reklam veren tarafından ispatını öngören ilaveler yapılmıştır.Tüketici örgütlerince açılacak davalarda bilirkişi ücretinin Bakanlıkça kararlaştırılması öngörülmüştür.

Kapıdan satışlar Bakanlığın iznine bağlanmıştır.`` Yorumları Göster
Yorumları Gizle