GeriEkonomi Yeni teşvik sistemi herkese ‘gel’ diyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni teşvik sistemi herkese ‘gel’ diyor

Devlet Bakanı Güneş Taner'in onayından sonra bu hafta yürürlüğe girmesi beklenen yeni teşvik sistemi bürokrasiyi yarı yarıya azaltıyor. Haftalık Ekonomist Dergisi'nin haberine göre tebliğ selektif teşvike yani sektör ayrımına son veriyor. Sisteme göre özkaynaksız da kredi kullanılabilecek. Teşvikli yatırımlarda kullanılmış makine ve techizat için bürokrasinin onayı aranmayacak.

Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğü, Devlet Bakanı Güneş taner ve Hazine Müsteşarı Yener Dinçmen'in talimatıyla tebliğin yetiştirilmesi için çalışmaları hızlandırdı.

YERİNDE DENETİM

Teşvik uygulama tebliğinde hiçbir şekilde sanayi ve sektör ayrımı yapılmamasına özen gösteriloyr. Başlangıçta her girişimçi istediği sektörde teşvik için başvurabilecek. Girişimcilerden fizibilite raporu gibi raporlar istenmeden kaynaklar doğrultusunda eşit dağıtım yapılacak. Yeni sistemde sadece bölgelerarasındaki eşitsizliğin giderilmesi için farklılarlar öngörülüyor.

Tebliğin getireceği en önemli unsurlardan biri de iş takipçilerine karşı savaş açacak hükümleri içerecek olması. Bu sistemin belkemiğini hangi bölgede olursa olsun devletin yatırımcının ayağına gitmesi oluşturuyor. Böylece iş takipçileri sistemden ayıklanacak. Teşvikle ilgili işlemler doğrudan sonuçlandıralacak. Bu amaçla yeminli mali müşavirler, valilikler, sanayi ve ticaret odaları denetim aşamasında da etkili olacak. Yükümlülüklerini yerine getirmeyenlerin teşviği anında iptal edilecek.

Sistemle teşvik başvurusu yapanlardan istenen belgeler yarı yarıya azaltılacak. Ancak yerinde inceleme ve denetim için bir sistem oluşturalacak. Bu amaçla yeminli mali müşavirlerden de yararlanılacak. Yeni teşvik sisteminde makina ve techizat ithalatıyla ilgili denetim kalkıyor. Hazine yetkilileri mart ayında yayımlanan teşvik kararnamesinin uygulanabilecek teşvik enstrümanlarını zamanında uygulanması için hükümler taşıdığını belirtiyorlar. Bu nedenle de nakit teşvik öngören belgelere ilişkin yatırımların biran önce tamamlanması için zorlayıcı maddeler yürürlüğe girecek.Yorumları Göster
Yorumları Gizle