GeriEkonomi Yeni pist 300 metre uzatılırsa Sefaköy tıraştan kurtulacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni pist 300 metre uzatılırsa Sefaköy tıraştan kurtulacak

Yeni pist 300 metre uzatılırsa Sefaköy tıraştan kurtulacak
refid:3779009 ilişkili resim dosyası

Atatürk Havalimanı’nın Florya-Sefaköy yönündeki piste paralel inşa edilen yeni pist, Sefaköy’deki 700 binanın uçuş trafiğini etkilemesi nedeniyle tamamlanmasına rağmen iki yıldır kullanılamıyor. Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü’nun, pistin Florya yönünde 300 metre uzatılması teklifi benimsenirse, Sefaköy’deki binalar tıraşlanmaktan kurtulacak.

SEFAKÖY yönündeki 700 binanın uçuş trafiğine engel olması nedeniyle kullanılamayan Atatürk Havalimanı’nın yeni pistinin Florya yönüne doğru 300 metre uzatılması gündeme geldi. Teklif onaylanırsa, pistin uzatılmasının ardından uçakların iniş kalkışındaki engeller ortadan kalkacak ve Sefaköy’deki binalar tıraşlanmaktan kurtulacak.

İKİ YILDIR KULLANILMIYOR

Atatürk Havalimanı’nın Florya-Sefaköy yönündeki 18/36 pistinin paraleline inşa edilen üç kilometre uzunluk ve 45 metre genişliğindeki yeni pist, Sefaköy’deki 700 binanın uçuş trafiğini etkilemesi nedeniyle tamamlanmasına rağmen iki yıldır kullanılamıyor. Pistin kullanılabilmesi için Sefaköy’deki 700 binanın tıraşlanması gerekirken gerekli çalışmalar bir türlü başlatılmıyor.

DLH’NİN TEKLİFİ İNCELENİYOR

Havalimanında inceleme yapan Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH), pistin Florya yönüne doğru 300 metre uzatılabileceğini bu şekilde binaların tıraşlanmaktan kurtarılabileceğini gündeme getirdi. Konuyla ilgili teklif Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne (DHMİ) sunuldu. Teklifin DLH tarafından kendilerine iletildiğini belirten DHMİ yetkilileri, "Teklif üzerinde şu anda incelemeler yapılıyor. Teklif onaylanırsa pist Florya yönüne doğru 300 metre uzatılacak. Sefaköy yönünden de 300 metrelik eşik kaydırması yapılacak. Yani Sefaköy yönünde pistin 300 metrelik kısmı kapatılacak. Bu şekilde Sefaköy yönündeki binaların tıraşlanmasına gerek kalmadan uçaklar inip kalkabilecek" dedi.

İŞ JETLERİ VE KÜÇÜK UÇAKLAR İÇİN

Atatürk Havalimanı 1.8/3.6 paralelinde 3 kilometre uzunluğuna, 45 metre genişliğinde 3’ncü pist inşa edildi. Pistin inşaatının ardından Sefaköy yönündeki yaklaşık 700 binanın iniş kalkışlara engel olacağı anlaşılınca pist yaklaşık 1 yıl açılamadı. Bu süre içerisinde pistin açılabilmesi ve çesitli araştırmalar yapılması için pistin 500 metre kısaltılması gündeme geldi. Ancak büyük uçakların iniş kalkışına engel olacağı için bu öneriden vazgeçildi. Yaklaşık 4 ay önce 3 kilometre uzunluğundaki pist Sefaköy’den Florya yönüne kalkışlara, Florya’dan da Sefaköy yönüne inişlere açıldı. Ancak bu süre içerisinde büyük yolcu uçakları bu piste iniş ve kalkış yapmazken piste sadece iş jetleri ve küçük pervaneli uçaklar bu pisti geçici olarak kullanıyor.

10 bin kişiyi etkiliyor

Küçükçekmece Belediyesi, Atatürk Havalimanı’nın yeni yapılan üçüncü pistinde uçakların iniş kalkışına engel olan Sefaköy’deki 205 kaçak binanın Bakanlar Kurulu kararı veya özel bir yasayla istimlakı için Ulaştırma Bakanlığı’na teklif götürmüştü. Ulaştırma Bakanlığı’ndan bir yetkili bu teklife, "Belediye sorunun çözümü için bize teklif sunuyor ancak kendi görevini yerine getirerek kaçak yapılaşmayı önlemiyor" diye tepki göstermişti. Küçükçekmece Belediyesi Başkan Yardımcısı Ahmet Gedik, uçuş trafiğine engel olan 700 binanın tıraşlanmasının teknik ve ekonomik açıdan sorun olduğunu belirterek "Bu binaların tıraşlanması bölgede yaşayan 10 bin kişiyi etkiliyor. Binalardan çıkarılacakların bir yerlere yerleştirilmesi gerekiyor" demişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle