GeriEkonomi Yeni para piyasası kuruluyor 
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni para piyasası kuruluyor 

Yeni para piyasası kuruluyor 

EKONOMİDEN Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Borsa İstanbul bünyesinde 6 ay içerisinde yeni teminatlı organize para piyasası oluşturacaklarını, bunun için de gerekli altyapı çalışmalarını başlattıklarını söyledi. Şimşek, “Bu çalışma ile gösterge niteliğinde uzun vadeli lira faiz oranlarının oluşturulmasını hedefliyoruz” dedi.

Reform niteliğindeki bu piyasa ile gösterge niteliğinde uzun vadeli TL faiz oranlarının oluşturulmasını hedeflediklerini belirten Şimşek, “Borsa İstanbul bünyesinde organize para piyasasının hayata geçmesi ile gecelik vadeye sıkışan Türk lirası işlemlerin vadesinin uzaması ve Türk lirası cinsinden uzun vadeli borçlanma aracı ihraçlarının artması bekleniyor” diye konuştu. 


Şimşek, AA’ya yaptığı açıklamada, Türkiye’de TL için referans bir faiz oluşturacak etkin ve derin bir piyasanın bulunmadığını belirterek, “Ülkemizde Takasbank bünyesinde bir para piyasası ve Borsa İstanbul bünyesinde de bir repo piyasası bulunuyor. Ancak söz konusu piyasalarda ağırlıklı olarak gecelik vadede işlem geçmekte olup haftalık, aylık, 3 aylık vadelerdeki işlem hacimleri çok düşük olduğu için bu vadelerde etkin bir referans faiz oranı oluşmamaktadır. Bu sebeple de şirketler özel sektör ihraçlarında borçlanmanın vadesini değişken faizli senet ihraç ederek uzatmak istediklerinde faiz riskini yönetebilecekleri faiz takası işlemlerini yapamamaktadır. Söz konusu piyasa ile de bu sorunun çözümü sağlanmış olacak” dedi. Yeni piyasada oluşacak referans faiz oranları ile para piyasalarının daha sağlıklı bir yapıya kavuşacağını dile getiren Şimşek, böylece sermaye piyasalarında daha fazla kurumsal yatırımcının yer alacağını söyledi.

PİYASAYA GÜVEN ARTACAK    

Yeni  para piyasasında karşı taraf riskini kaldırmak amacıyla Takasbank’ın, ‘Merkezi Karşı Taraf (MKT)’ (alıcı için satıcı, satıcı için de alıcı) olacağını bildiren Şimşek, bu uygulama ile de yerli ve yabancı kuruluşların güven duyacağı bir piyasa altyapısı sağlayacaklarını kaydetti. Şimşek, “Fon fazlası olan işletmeler, kurum ve kuruluşlar bu piyasada mali kaynaklarını değerlendirecek yeni bir mali enstrümana sahip olacaklar” şeklinde konuştu. 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle