GeriEkonomi Yeni modeller gelecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni modeller gelecek

Yeni modeller gelecek
refid:13307264 ilişkili resim dosyası

Hyundai Genel Müdürü Kurthan Tarakçıoğlu ile dün başlayan röportajın ikinci bölümünü aşağıda okuyabilirsiniz...

I. Bölüm: Otomotivin kabus yılı

- Hyundai olarak yılı nasıl geçirdiniz?

Avrupa'da pazar yüzde 3 daraldı, Hyundai yüzde 31 büyüdü. Türkiye'de pazar yüzde 4 arttı Hyundai yüzde 64 büyüdü. Binek otomobil olarak bakarsanız yüzde 11'lik büyümeye karşı bizim büyümemiz yüzde 84.

Bunun iki ana nedeni var. Birincisi bireysel müşteri bizi daha çok tercih eder. Bu yıl filo tarafı daralınca biz öne çıktık. İkincisi de i10, i20 ve i30'un devreye girmesi ile hem algı iyileşti, hem de satış rakamları anlamında Accent ve Getz'e destek verdi.

- Binek pazarını kim lider bitirir?

11 ayın sonunda burun farkı ile ikinciyiz ama sonucu tüketici belirleyecek. Biz bireysel müşteride açık ara öndeyiz. Ama iş fiyata bindiği zaman masa altı indirimlerle filoda zayıflıyoruz, çünkü biz fazla indiremiyoruz.

- Neden?

Kaynaklar meselesi. Biz kaynağımız perakende için kullanıyoruz. Ama bu ay filo tarafında bir atılım yapabilirsek yılı birinci bitirebiliriz.

- İlk kez mi?

Evet, ilk kez lider olma şansını yakaladık. Otomobil pazarında devrim olacak belki de bu yıl.

- Daha önce kaçıncıydınız?

2003'de dokuzuncu, 2004'te ve 2005'te dördüncü, 2006 ve 2007'de üçüncü, geçen sene de ikinciydik. Ben bu yıl olmasa bile yeni modellerle 2011 yılında binek pazardaki liderliğe garanti gözüyle bakıyorum.

- Nedir o yeni modeller?

Elentra segmentinde bir araba gelecek. Bizim şu anda o segmentte aracımız yok. Ayrıca Sonata'nın yerine i40 gelecek. Bu araç 1.6 motor olacak ve önemli bir vergi avantajı sağlayacak.

- Ne zaman gelecek?

Bunlar 2011'de pazarda olacak. Önümüzdeki yıl sadece ix35 var, haricinde bişey yok. Bu arada seneye i20 Türkiye'de üretilmeye başlanacak, i30 da kendi segmentinde ağırlık kazanacak.

- i30'un satış performansından pek memnun değildiniz en son...

Yok, şu anda memnunuz. Yılın başında kendi segmentindeki payı yüzde 1'di, şimdi yüzde 5'ine ulaştı.

- i20 nasıl gidiyor?

i20 iyi gidiyor, Türkiye'de üretilince daha da iyi olacak. Zaten araç donanımı ile B segmentinin üstünde yer alıyor. Şu andaki pazar payı yüzde 7 seviyesinde. Ama biz orada Getz ile yüzde 27 pay alıyoruz zaten.

- Getz'in üretimi ne zaman bitecek?

Önümüzdeki yıl sonu bitecek. Onu i20 ile ikame edeceğiz, B segmentinde tek bir aracımız olacak.

- Hangi segmentte eksiksiniz?

Accent Era, Getz, i10 ve Matrix kendi segmentinde lider. Ama D segmentinde 1.6 motorumuz olmadığı için zayıfız. Bir de Elentra'nın segmenti olan C'de zayıfız. Ama 2011'de hepsini tamamlayacağız.

- Era ne zaman değişecek?

Kesin tarih belli değil ama en az 2011'e kadar zamanı var.

- Genesis?

Bütün Anadolu'yu dolaşıyoruz, şehrin ileri gelenlerine özel geceler düzenliyoruz. Bu henüz satış rakamlarına yansımadı ama büyük bir ilgi var. Herkes şaşkınlıkla karşılıyor aracı. Bence tüketici şu anda Genesis'i sindirmeye çalışıyor. Acaba elimdeki lüks aracı değiştirip almalı yım diye düşünüyorlar. Genesis şu anda tam eşikte duruyor.

eguler@hurriyet.com.tr

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle