GeriEkonomi Yeni Internet altyapısı bu ay hizmete giriyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni Internet altyapısı bu ay hizmete giriyor

Türk Telekom, Internet servis sağlayıcıları tarafından eleştirilere neden olan TTNet adlı yeni Internet altyapısını mart ayı sonunda hizmete sokacak. Türk Telekom, yeni internet altyapı ağında abonelerin Internet'e erişim noktalarını yaygınlaştırıyor. Telekom, daha önce sınırlı illerdeki büyük Internet santrallarını bu ay sonunda 140'a çıkartacak. TTNet ile, Türk Telekom da Internet kullanıcılarına direk ınternet servisi vermeye başlayacak. TTNet, diğer Internet servis sağlayıcısı şirketler tarafından sektörde haksız rekabete neden olacağı eleştrilerine hedef oluyordu.

Telekom, 80 merkezde yeni altyapı için erişim noktasının çalışmasını tamamladı ve 52'sinin şebeke yönetim merkezinden çalışma durumu izlenebilir aşamaya getirdi. Giriş noktalarının artmasıyla internet bağlantısı kurulmak istendiğinde, bağlantının kurulabilmesi için geçen altyapı protokolü kısalacak. Böylece, Türkiye genelinde Internet'e girişler kolaylaşacak ve bağlantı sırasındaki kesilmeler de önlenecek.

Yurtdışı bağlantılar için Türk Telekom tarafından 3 çıkış oluşturuldu. Birisi Türksat uydusu üzerinden, diğer ikisi fiber optik kablolama yöntemiyle verilecek çıkışlar 34 megabit kapasitede olacak. Türk Telekom çıkışlardan birisini 45 megabite kadar çıkarmayı planlıyor. Aboneler, yurtdışı bağlantı hızının yükseltilmesiyle internete daha kısa sürede erişip, istedikleri bilgileri daha kısa sürede elde edebilecekler.

UCUZLAYACAK

Bu arada, yeni altyapı ile internet aboneliklerinin de önemli oranda ucuzlaması bekleniyor. TTNet'te abonelik fiyatları henüz belirlenmezken, internet servis sağlayıcılarından fiyatlar konusunda görüş istendi.

Türk Telokom, servis sağlayıcılarının görüşlerini dikkate alarak, tarife belirleyecek. Ancak, yeni altyapı ile internet aboneliğinin daha da ucuzlayacağı belirtiliyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle