Yeni ilaçlar geri ödeme listesine alınmayı bekliyor

ANKA
03.08.2006 - 11:38 | Son Güncelleme:

Astım, diyabet, kalp-damar ve geriatri hastaları için umut olan ve 2006 yılının ilk yarısında geri ödeme için onaylanan 14 yeni ilaç ve aşı, 7 aydan daha uzun bir süredir geri ödeme listesine alınmayı bekliyor.

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneğinden (AİFD) yapılan açıklamada, Türkiye’de 2006 yılının, hastaların yaşamını daha kaliteli kılan ve uzatan etkili yeni ilaçlar için en fazla başvurunun yapıldığı yıllardan biri olduğu kaydedildi. Bu yılın ilk yarısında 10 yeni ilacın geri ödeme listesine alınarak, Türk doktorlarının ve hastalarının kullanımına sunulduğu belirtilen açıklamada, bu ilaçların özellikle astım, diyabet, kalp?damar ve geriatri hastalıklarında, hastaların tedavisini güçlendiren yeni katkılar getirdiği kaydedildi.

14 İLAÇ GERİ ÖDEME LİSTESİNE ALINMAYI BEKLİYOR

Geri ödeme listesine alınan 10 ilacın yanısıra halen değişik formlarıyla 45’i aşkın orijinal ilaç ve aşının da bu listeye girebilmek için beklediğine dikkat çekilen açıklamada, dosyaları sunulan ve listeye girmek için beklemede olan yeni ilaçlar arasında kanser, kadın ve çocuk hastalıkları, kalp-damar, osteoporoz ve çeşitli metabolik hastalıklar için geliştirilen etkin tedaviler bulunduğu ifade edildi. Geri ödeme onayı bekleyen 14 ilaç ve aşı listesinde; kalp ve damar hastalıkları için 3, kanser için 1, böbrek yetmezliği için 3, kadın hastalıkları için 2, Alzheimer için 1, Sedef hastalığı için 1, kronik ağrılar için 1, çocuklar için 2 yeni ilaç ve aşı yer alıyor.

“İLAÇLAR LİSTEYE ALINMALI”

AİFD Genel Sekreteri Engin Güner, bilim insanlarının uzun ve zahmetli bir süreç sonucunda geliştirdikleri bu yeni olanaklarının hastalara en etkin tedavileri sağlayarak, tedavi sürelerini kısaltacağını ve onların yaşam kalitesini artıracağını kaydetti. Yeni ilaçların tedavi sürelerini kısaltarak ve daha ağır olan hastane masraflarını azaltarak sağlık hizmetlerinin maliyetlerinin azaltılmasına katkı sunacağını dile getiren Güner, “Bu bakımdan halen beklemede olan ilaçların da en kısa zamanda geri ödeme listesine alınarak hastalarımızın hizmetine sunulacağına inanıyoruz” dedi.

Güner, yenilikçi ilaçların bir yandan hastanın sağlığını düzelttiğini ve yaşamını uzattığını, bir yandan da gereksiz ameliyatları, uzayan tedavileri engelleyerek kamunun sağlık harcamalarını azalttığını kaydetti. Bu ilaçlarla kalıcı engelliliklerin önüne geçildiğini ve çalışanların hastalık nedeniyle işe gidemedikleri günlerin de azaldığını vurgulayan Güner, “Bütün bunlar ekonomiye çok ciddi bir katma değer sağlıyor. Öte yandan, yeni dönemde geliştirilen aşılar, sadece çocukları ölümcül veya engelli bırakabilecek hastalıklardan korumakla kalmıyor, ailelerin işgücü kaybından ortaya çıkanlar dahil hastane ve tedavi maliyeti gibi alanlarda belirgin tasarruf sağlıyor” dedi.

Araştırmacı ilaç firmaları halen dünya çapında toplam 7000 yeni ilacı ve aşıyı geliştirerek hastaların hizmetine sunmak için çalışmalarını sürdürüyor. 2006 yılında yeni ilaçlarla ilgili araştırma ve geliştirme çalışmaları için 60 milyar dolardan fazla yatırım yapılacağı tahmin ediliyor.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı