GeriEkonomi Yeni et ihalesini kazanan firmalar belli oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  48
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni et ihalesini kazanan firmalar belli oldu

Yeni et ihalesini kazanan firmalar belli oldu
refid:14796316 ilişkili resim dosyası

Et ve Balık Kurumu'nun (EBK), et fiyatlarını dengelemek amacıyla dün düzenlediği 8 bin ton kasaplık sığır ithalatı ihalesi sonuçlandı. Kurum, 4 firmanın teklifini uygun buldu. İthalatın büyük bölümünü, Ürdün merkezli Khaled Hijazi firması yapacak.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ithal sığırlardan elde edilecek etin ortalama kg fiyatının 10,50 lira olarak gerçekleşeceği bildirildi. Ayrıca en kısa zamanda ham besi materyali ithalatı için ihaleye çıkılacağı açıklandı, tüketicinin makul fiyattan ete ulaşma imkanı sağlandığında ise ithalata gerek kalmayacağı belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, EBK'nın 20 Mayısta gerçekleştirdiği ihale için 35 firmaya davetiye gönderildiği, ihaleye 7 firmanın iştirak ettiği, 6 firmanın ise teklif verdiği hatırlatıldı.

Firmaların son teklifleri üzerine yapılan değerlendirme sonucunda, İhale Komisyonu'nun verdiği karar üzerine EBK Yönetim Kurulu'nun bugün toplanıp firmaların en düşük teklifleri ile komisyonun kararını değerlendirdiği belirtilen açıklamada, Yönetim Kurulunun 4 firmanın ithalat tekliflerini oy birliği ile uygun bulduğu bildirildi.

İthalat şartnamesi gereğince, ithalatın kolayca yapılabilmesi için 8 bin tonluk kasaplık sığır ithalatı, teslim yerlerine göre 10 partiye ayrılmıştı. Yönetim Kurulu kararına göre, ithalatın büyük bölümü, Ürdün merkezli Khaled Hijazi&Ghosheh Ltd. Co firması tarafından yapılacak. Dün yapılan ihalede, 8 bin tonluk ithalatın tamamı için teklif veren tek firma olan Khaled Hijazi&Ghosheh Ltd. Co, ihalenin ikinci aşamasında toplam teklif tutarını 31 milyon 450 bin dolardan 29 milyon 730 bin dolara çekmişti.

Açıklamaya göre, Khaled Hijazi&Ghosheh Ltd. Co firmasının, 1, 2, 4, 6, 7, 8 ve 9'uncu kısımlar için verdiği 20 milyon 75 bin dolarlık teklifi uygun bulundu.

Slovakya merkezli Dituria-S S.R.O firmasının 3'üncü kısımda 500 ton sığır için verdiği 1 milyon 272,5 bin avroluk teklif de onaylandı.

Avusturya merkezli Altıntern Handels GMBH firmasının 5. kısımdaki bin ton sığır ithalatı için verdiği 2 milyon 740 bin avroluk teklif uygun bulundu.

Almanya merkezli Hacılar Helal Et Kombinası'nın 10. kısımda bin ton sığır için verdiği 2,7 milyon avroluk teklif de onaylandı.

Açıklamada, besi randımanı yüksek olan Angus, Hereford, Simmental, Charolais, Limousin ve Brown Siwiss ırkı ithal kasaplık sığırlardan elde edilecek 1 kg etin, yüzde 58-60 randıman oranına göre ve yüzde 2,5 yağ ile yüzde 1,5 soğutma firesi düşüldükten sonra fiyatının ortalama 10,50 lira olarak gerçekleşeceği belirtildi.

EBK Genel Müdürlüğünün piyasayı regüle etmek ve besicilerin ham besi materyalini daha düşük fiyatı sağlamasına yardımcı olmak için en kısa sürede ham besi materyali ihalesine çıkacağı bildirilen açıklamada, “Ancak piyasa kendiliğinden regüle olup tüketicinin makul fiyattan ete ulaşma imkanı sağlandığında ise ithalata gerek kalmayacaktır” denildi.

İHALENİN TOPLAM TUTARI YAKLAŞIK 28,5 MİLYON DOLAR

Açıklamada yer alan bilgilere göre, 8 bin ton kasaplık sığırın toplam ihale tutarı 6 milyon 712,5 avro ve 20 milyon 75 dolar olmak üzere, toplam yaklaşık 28,5 milyon dolar civarında gerçekleşti.

Dün yapılan ihalede, 6 firma teklif vermiş, 1 firma teşekkür etmişti. İhalenin ikinci aşamasında, Danimarka merkezli Mb Food A/S firması, belgeleri yeterli olmadığı için elenmişti.

İhalede 8 bin tonluk alımın tamamı için teklif veren tek firma olan Ürdün merkezli Khaled Hijazi&Ghosheh Ltd. Co, ikinci aşamada toplam teklif tutarını 29 milyon 730 bin dolara çekti. Toplam 10 bölüme ayrılan sığır teslim ihalesinde, firmanın teklifleri bölümlere göre 1 milyon 750 bin dolar ile 3 milyon 750 bin dolar arasında değişmişti. Firmanın, gıda ticaretinde dünyada önde gelen firmalardan biri olduğu ifade edilmişti.

Yunanistan menşeli Kreata-Dermata Konotinis E.P.E firmasının 500 tonluk bölüm için teklif ettiği 1 milyon 390 bin avro ise EBK tarafından uygun bulunmadı.

EBK'nın 8 bin ton kasaplık hayvan ithalatı amacıyla açtığı ihalede ithal edilecek hayvanların 2 bin tonu İstanbul, 1500 tonu Ankara, 2 bin 500 tonu Sakarya, 2 bin tonu Adana'ya teslim edilecek.

İthalat, Estonya, Letonya, Litvanya, Macaristan, Norveç, İzlanda, ABD (Teksas, Alabama ve Washington eyaletleri hariç), Brezilya (Parana bölgesi hariç), Uruguay ve Arjantin (Corrientes ve Misiones bölgeleri hariç) ülkelerinden yapılabilecek.

İhale kapsamında, 14-24 aylık, azami 700 kilogram ağırlığında Angus, Hereford, Simmental, Charolais, Limousin ve Brown Swiss ırkı sığırlar ithal edilebilecek. Alınacak hayvanların, sözleşmeden sonra 30-50 gün içinde teslim edilmesi gerekiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle