GeriEkonomi Yeni Danışman Dani Rodrik: Aşırı iyimser olmayın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni Danışman Dani Rodrik: Aşırı iyimser olmayın

MERKEZ Bankası'nın yeni Danışmanı Harvard Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dani Rodrik, ‘‘Aşırı iyimserlik, aşırı bir kötümserliğe de dönüşebilir. Buna dikkat etmek gerekiyor’’ dedi.

MERKEZ Bankası'nın danışmanlığına getirilen Harvard Üniversitesi öğretim üyesi Profesör Dani Rodrik, ‘‘‘‘980'lerin başından beri en iddialı ve en tutarlı programı uygulamaya koydunuz. Ancak, aşırı iyimser olmamaya dikkat etmek gerekiyor. Çünkü, aşırı iyimserlik, aşırı kötümserliğe de dönüşebilir’’ dedi.

Türk ekonomisini geçmişten beri yakından izleye Prof. Dani Rodrik, sorulamızı şöyle yanıtladı:

BAŞARI ŞANSINIZ YÜKSEK

Hükümetin ekonomiyle ilgili kararlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

- 1980'lerin başından beri en iddialı ve en tutarlı, başarı şansı en yüksek ekonomik istikrar programı. Başarı şansı çok yüksek, çünkü teknik yönleri kuvvetli. Döviz kuru politikası gayet sağlam. Beni düşündüren tek husus genel havanın aşırı iyimser olması. Aşırı bir iyimserlik aşırı bir kötümserliğe dönüşebilir. Haber değeri düşük değerlendirmeler, genel psikolojiyi olumsuz etkileyebilecek bazı şeyler olabilir.

ÖNEMLİ OLAN PSİKOLOJİ

Ne olabilir?

- Reyting şirketlerinden beklenmedik değerlendirme ya da rezervlerde beklenenden daha yüksek bir azalma olabilir. Ayrıca ekonomiden de kaynaklanmayan bazı şeyler olabilir. Çünkü Türkiye'deki iyimser havanın büyük bir bölümü Helsinki'de alınan kararlardan kaynaklanıyor. Yani, havayı politik açıdan bozabilecek bazı şeyler olabilir. Bu yüzden şu anda en önemli olan psikolojik havayı iyi idare etmek. Bu konuda hem Merkez Bankası, hem hükümet genelde gayet tutarlı davrandılar.

Programın eksik bulduğunuz yanları nedir?

- Bence tek eksik nokta gelirler politikasının çok kısıtlı olması. Özel sektörledeki fiyat artışlarını frenleyici koordinasyon önlemlerine yer verilmemesi. Merkez Bankası'nın açıkladığı stabilazasyon programının içinde gelirler politikası istikrar paketinin önemli bir ayağı açıklandığı halde bu konuda kamu ücretlerinde kısıtlamalardan öte birşey yapılmadı.

Borsa hakkında görüşleriniz neler?

- Geçen yıl borsanın dünyada iki numaralı borsa olmasını büyütmemek lazım. Çünkü, bir numaralı borsa Rusya Borsası'ydı. Bence borsa çok oynak ve bu oynaklık bir süre daha devam edecek. Borsaya dışardan gelen kısa vadeli sıcak para ciddi değil. Tam aksine kısa dönem spekülatif yatırımlar stabilizasyon programını zora sokabilir.

Özel sektör zamlarını devlet koordine etsin

Programın aksatılmaması için önerileriniz neler?

- Fiyatların kontrol altına alınması, yani enflasyonun düşmesi bence devlet özel sektörden daha fazla yardım almalıdır. Zaten büyük şirketler, holdingler ekonomik istikrar programını destekleyecekleri şeklinde sinyaller verdiler. Ancak, bu desteğin koordine edilmesi gerekir. Yani, şirketler bunu tek başlarına yapamazlar, bunu devlet koordine etecek. Devletin kendisine gönderilen sinyallerden yararlanması gerekli.

Erçel, teklifi Davos'ta mı yaptı?

MERKEZ Bankası Başkanı Gazi Erçel, ocak ayı sonunda İsviçre'nin Davos kentinde gerçekleşen toplantılar sırasında Prof. Dani Rodrik'le de özel bir görüşme yaptı. Prof. Rodrik'in önceki gün Merkez Bankası Danışmanlığı'na atanması, Erçel'in bu teklifi Davos'ta yapmış olabileceği yorumlarına yol açtı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle