GeriEkonomi Yeni çağın sektörü eleman bulamıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni çağın sektörü eleman bulamıyor

Yeni çağın sektörü eleman bulamıyor
refid:17706064 ilişkili resim dosyası

İstanbul Elektrik, Elektronik Makine ve Bilişim İhracatçılar Birliği başarılı ihracatçılar ödül töreni gerçekleştirildi. Vestel 2010 yılında en fazla ihracat yapan firma oldu. Vestel İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Turan Erdoğan ise ödül alırken yaptığı konuşmada deneyimlive eğitimli yazılımcı bulamadıklarından yakındı.

İstanbul Elektrik, Elektronik Makine ve Bilişim İhracatçılar Birliği Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, geçen yıl 10 milyar dolar ihracat geçekleştiren Sektörün 45 milyar dolar olan 2023 hedefine ulaşmak için yatırımlarını artırdığını ve yeni alanlara yöneldiğini söyledi.

Vestel İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Turan Erdoğan. Yazılıma dönük yatırım yaptıklarını ancak, AR-GE de çalışacak deneyimli yetişmiş yazılımcı bulmakta zorluk çektiklerini söyledi.

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) bünyesinde faaliyet gösteren İstanbul Elektrik, Elektronik Makine ve Bilişim İhracatçılar Birliği, 2010 yılında en fazla ihracat gerçekleştiren üyelerini Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Gümrük Müsteşarı Ziya Altunyaldız’ın da katıldığı bir törenle ödüllendirdi. Vestel’in birinci olduğu listede, Arçelik ikinci, BSH Ev Aletleri ise üçüncü sırada yer aldı.

2010 yılında sektörün ihracatının 10 milyar doları aştığını belirten İstanbul Elektrik, Elektronik Makine ve Bilişim İhracatçılar Birliği Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, 2023 ihracat hedefinde de büyük bir rol üstleneceklerini söyledi. Sürdürülebilir ihracat için gerekli her tür faaliyeti yürüttüklerini hatırlatan Ebiçlioğlu “Birliğimiz beyaz eşyadan televizyona, küçük ev eşyalarından, kablolara,  transformatörlerden bilişim hizmeti ihracatına varan geniş yelpazesiyle Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ilk 5 sektör arasında” diye konuştu.

Deneyimli yazılımcı bulamıyoruz

Vestel İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Turan Erdoğan ise ödül alırken yaptığı konuşmada, yazılım sektörüne yatırım yaptıklarını, ancak deneyimli, iyi eğitimli yazılımcı bulamadıklarını söyledi. Türkiye’nin elektronik sektöründe Hardware alanında kendisini ispatladığını ve dünyaya mal sattığını belirten Erdoğan, Software yatırımlarına hız verdiklerini, yurtiçinde ve yurt dışındaki  teknoparklarda AR-GE şirketleri kurduklarını bildirdi. Erdoğan, iyi ve deneyimli yazılımcı, bilgisayar mühendisi bulamadıklarına dikkat çekerek, “Tanıdığınız bildiğiniz iyi yazılımcı varsa bize gönderin” dedi.

Türkiye Geneli Ödül Alan İlk 10 Firma

1

VESTEL DIŞ TİCARET A.Ş

2

ARÇELİK A.Ş.

3

BSH EV ALETLERİ SAN.VE TİC.A.Ş

4

AREVA T&D ENERJİ ENDÜSTRİSİ A.Ş

5

SIEMENS SAN. VE TİC. A.Ş

6

VESTEL DİJİTAL ÜRETİM SAN. A.Ş

7

ARÇELİK-LG KLİMA SANAYİ VE TİC A.Ş

8

NEXANS TÜRKİYE END. VE TİC. A.Ş

9

KARTET KARADENİZ TOPTAN ELEKTRİK TİC. A.Ş

10

TÜRKİYE ELEKTRİK TİC. VE TAAH. A.Ş


Yorumları Göster
Yorumları Gizle