GeriEkonomi Yeni 1 milyonluk piyasada
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni 1 milyonluk piyasada

Merkez Bankası, bugünden itibaren yeni 1 milyon liralık banknotları tedavüle çıkardı. Ön ve arka yüzünde bazı değişiklikler yapılan 1 milyon liralıklar diğer 1 milyon liralarla birlikte dolaşımda bulunacak.

Merkez Bankası İdare Merkezi, bugünden itibaren, 3. tertip 1 milyon liralık banknotları tedavüle çıkardı.

Merkez Bankası İdare Merkezi`nin konuya ilişkin duyurusu, Resmi Gazete`nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Duyuruya göre 3. tertip banknotlar, 16 Ocak 1995 ve 9 Eylül 1996 tarihlerinde tedavüle çıkarılan ve halen dolaşımda olan 1 ve 2. tertip 1 milyon liralık banknotlara göre bazı farklı özelliklere sahip bulunuyor.

ÖN YÜZ

Buna göre 3. tertip 1 milyon liralık banknotların ön yüzünde, Atatürk portresinin hem sol tarafındaki beyaz kavisli alan ile banknotun sağ tarafında bulunan ve değişik açılardan bakıldığında, farklı renkte yansına veren, özel mürekkeple basılmış üzüm salkımı şeklindeki motif tamamen kaldırıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkezi Bankası amblemini oluşturan tamamlamalı baskı da sağa doğru kaydırıldı.

ARKA YÜZ

Tedavüle çıkarılan 3. tertip 1 milyon liralık banknotların arka yüzünde ise baskı tekniğindeki değişiklik nedeniyle kompozisyon, motif, rakam ve yazılardaki kabartma baskı kaldırılarak, bazı detaylarda kullanılan renk ve motifler azaltıldı.

Atatürk Barajı kompozisyonunun sağ alt tarafında bulunan, mavi baskılı, ``Atatürk Barajı-Şanlıurfa`` ibaresi, kompozisyonun alt tarafına doğru kaydırılarak, bordo baskılı ``Atatürk Barajı-Şanlıurfa-Adıyaman`` olarak değiştirildi.

3. tertip 1 milyon liralık banknotlar, kağıt özellikleri, boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri bakımından belirtilen özellikleri dışında, 1. ve 2. tertip1 milyon liralık banknotlarla aynı özelliklere sahip ve birlikte tedavül edilecekler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle