GeriEkonomi Yazılımcı ‘sanayici’ oluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yazılımcı ‘sanayici’ oluyor

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, yazılımcıların sanayici olduğunu belirterek, yazılımcıların da sanayicilerin bütün haklarından istifade edebileceklerini söyledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, yazılımcıların sanayici olduğunu belirterek, sanayicilerin bütün haklarından istifade edebileceklerini bildirdi.

Ankara Ticaret Odası'nda (ATO) düzenlenen Yazılım Şurası'nda konuşan Coşkun, Türkiye'nin, yazılım konusunda çok gecikmediğini, ancak daha sistemli bir yapıya kavuşması gerektiğini ifade etti.

Bilişim teknolojilerinin, üretimi, kalite anlayışını, bürokrasiyi ve yaşamı değiştirmeye devam ettiğini anlatan Coşkun, bu alanda eğitimin önemine dikkat çekti ve ‘‘Bu eğitim düzeyini kuramazsanız, teknoloji bakımından müstemleke konumuna gelirsiniz’’ diye konuştu.

Yazılım sektörünün, donanıma göre daha yüksek katma değer içerdiğini belirten Coşkun, burada insan beyninin kalifiye olmasının çok büyük önemli olduğunu vurguladı. Hükümet olarak, yazılım işinin sanayicilik olduğunu kabul edip, çeşitli zuat değişikliklerine gittiklerini kaydeden Coşkun, ‘‘Yazılımcılar, bize göre artık sanayicidir ve sanayicilerin bütün haklarından istifade edecektir’’ dedi.

Yazılımın, desteklenmesi gerektiğini de vurgulayan Coşkun, yazılımcılara seslenerek, ‘‘Ev ödevinizi yapın, sorunlarınızın çözüm yollarını Bakanlığımıza teklif edin, gerekirse ESDK'ya getirip sorunlarınızı çözmeye çalışırız’’ diye konuştu.

Yazılımcıların KOBİ sınıfına girdiğini ve KOBİ'lere de birçok alanda teşviklerin verildiğini ifade eden Coşkun, her yazılım bürosunateşvik getiremeyeceklerini kaydetti ve yazılımcıların, teknoloji geliştirme bölgelerinde yer alarak, yazılımcıları teşviklerden yararlanmaya çağırdı.

Seçimler öncesinde, reel faizlerin yüzde 10'lara çekileceği ve enflasyonun kontrol altına alınacağı sözlerine karşılık, basının kendisine yüklendiği hatırlatan Coşkun, enflasyon ve kalkınma tartışmasının önünü kestiklerini söyledi.

Türkiye'nin, borç sarmalından kurtulma sürecine girdiğini de anlatan Coşkun, ancak ekonomide içine girilen sağlıklı yapıya rağmen, borçların 2003 ve 2004'e yığılması nedeniyle bazı sıkıntıların olabileceğini işaret etti. Devletin, ekonomiden giderek elini çektiğini ve ekonominin, serbest piyasa koşullarında kendi dinamikleriyle dengelerini oluşturduğunu söyleyen Coşkun, ‘‘İşte kurdaki yapı bunun tipik örneğidir. Kura, faize doğrudan devlet müdahale etmediğine göre, kurunyeni yapısı dolayısıyla meydana gelen sıkıntıdan sanayiciyi kurtarmanın tek yolu girdi maliyetlerini düşürmektir, bunun için birazdaha sabır ve metanete ihtiyaç var’’ şeklinde konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle