GeriEkonomi Yazılım sektörü ‘standart’ istiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yazılım sektörü ‘standart’ istiyor

Yazılım sektörü ‘standart’ istiyor

Yerli ve milli yazılım sektörünün güçlendirilmesi amacıyla kamu ve özel sektörün birlikte hareket etmesi gerektiğine inanan Türkiye Bilişim Derneği, (TBD) bu amaçla “Yerli ve Milli Yazılım Çalışma Heyeti” kurdu.

Heyet hazırladığı raporda, yerli yazılıma verilen teşvik sistemi ile standartların belirlenmesine yönelik “yol haritası” hazırladı. Yerli ve Milli Yazılım Çalışma Heyeti’nin, sektörün gelişmesi ve kamuoyunun bilinçlendirilmesi amacıyla hazırladığı raporda, yerli yazılıma verilen teşvikler ve standartların belirlenmesine ilişkin değerlendirmelerin de dahil olduğu pek çok konu ele alındı.

Yol haritası niteliğindeki bu rapor, “Dijital Dönüşümde Küresel Eğilimler” ana temalı KAMUBİB’20 BİMY’25 Bütünleşik etkinliğiyle önce kamuoyuyla paylaşılacak, sonrasında Cumhurbaşkanlığı’na, bakanlıklara ve dijital dönüşüm ofisine sunulacak. Bu çalışmayla, yerli ve milli yazılımların artması, kamu kurumlarının yerli yazılımı tercih etmesi ve yazılımda milli ve yerli aldatmalarının son bulması hedeflenirken, raporda yerli yazılıma verilen teşvik sistemi ile standartların belirlenmesine yönelik “yol haritası” hazırlandı.

Türkiye’nin bekası için yerlilik ve milliliğin çok önemli olduğunun altını çizen TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, “Siber güvenlik başta olmak üzere, yüksek katma değerin oluşturulması ve bilişimde ithalat fazlalığının azaltılması için yerliliğin ve milliliğin önemini defalarca dile getirdik. Dövizde yaşanan kur sıkıntıları da ithal eden değil, ihraç eden bir ülke olmamız gerektiğini bir kez daha gösterdi. Türkiye ekonomisi üzerinde oynanan bu oyunların son bulması için her sektöre ve STK’ya iş düşüyor. TBD olarak biz de Yerli ve Milli Yazılım Heyeti oluşturarak bilişim ekosistemi için bir adım daha attık” dedi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle