GeriEkonomi Yatırımcıya yüzde 30 temettü sözü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yatırımcıya yüzde 30 temettü sözü

Yatırımcıya yüzde 30 temettü sözü

YURTİÇİNDE 1.2 milyar lira ile 1.4 milyar lira arasındaki halka arz büyüklüğüyle son yılların en büyük halka arzlarından biri olarak borsaya açılacak Mavi Jeans’in CEO’su Cüneyt Yavuz, halka arz sonrası yüzde 30 temettü vereceklerini ifade etti.

Şirketin halka arzı ile ilgili olarak bir telekonferansla gazetecilerin sorularını yanıtlayan CEO Cüneyt Yavuz, halka arz edilecek hisselerin yüzde 70’inin ayrıldığı yabancı kurumsal yatırımcıların daha çok kıta Avrupası ve ABD’de bulunanlardan ilgi gördüklerini belirtti. Mavi Giyim’in hisselerinin tamamına sahip olan ve halka arzda hisselerini satacak Hollanda’da kurulu Blue International Holding’de özel sermaye fonu Turkven’e ait Turkish Private Equity Fund’ın dolaylı yüzde 54, Akarlılar ailesinin dolaylı yüzde 46 payı bulunuyor. Yavuz, halka arzdan sonra Akarlılar ailesinin hisselerin çoğunluğuna ve kontrole sahip olacağını belirterek, “Turkven’in hisseleri azınlık, aileninki çoğunluk olarak kalacak” dedi.

NEVZAT AYDIN YÖNETİMDE

Halka arz sonrasında Turkven’in yeni yönetim kurulunda üye sayısının bire ineceğini belirten Yavuz, Ersin Akarlılar’ın ise yönetim kurulu başkanı olacağını belirterek, “Turkven temsilcisi Seymur Tarı kalacak. Adriano Goldschmeid, H&M eski CEO’su Fabian Mansson yönetim kurulunda olacak. Elif Akarlılar ve ben yönetim kurulunda kalacağız” dedi. Yavuz, bağımsız üye olarak ise Koç Holding CFO’su Ahmet Ashaboğlu ve Yemeksepeti’nin kurucusu Nevzat Aydın’ın yer alacağını kaydetti. Hisselerin yurtiçi bireysel yatırımcılara halka arzı 8-9 Haziran’da, 43 ile 51.6 lira aralığından yapılacak. Hisselerin yüzde 7.17 ek satış dahil yüzde 55’i halka arz edilecek. Ek satışın da yapılması halinde halka arz edilen bölümünün değeri 1.17 milyar lira ile 1.41 milyar lira, şirketin piyasa değeri ise 2.14 milyar lira ile 2.56 milyar lira arasında değişecek. Hisselerin 15 Haziran’da borsada işlem görmeye başlaması planlanıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle