GeriEkonomi Yatırım sistemi AB standardında olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yatırım sistemi AB standardında olacak

Yerli ve yabancı yatırım ortamının geliştirilmesi için hazırlanan "Çerçeve düzenleme" ile işletmelerin kurulmasından, çalışmasına ve yabancı işçi çalıştırılmasına kadar tüm düzenlemelerde AB'ye uyum sağlanıyor.

Türkiye'deki yatırım ortamı, Avrupa Birliği (AB) standardı düzeyine çıkartılıyor. Yerli ve yabancı sermayeyi teşvik etmek amacıyla, yatırım ortamının geliştirilmesi için hazırlanan ''Çerçeve Düzenleme'', işletmelerin, kurulmasından, çalışmasına ve yabancı işçi çalıştırılmasına kadar tüm düzenlemelerde AB'ye uyum sağlanıyor.

Bakanlar Kurulu kararıyla çıkartılacak olan Çerçeve Düzenleme içinde, yabancı sermayeden, teşvik sistemine, gümrüklerden, idari engellerin kaldırılmasına kadar bir dizi düzenleme yer alıyor.

Bu düzenlemelerin ardından, yatırım yapmak isteyenler, sadeleştirilmiş, hızlı bir süreçte, sadece ilgili bürokratlar ile işlerini tamamlayabilecekler.

Yetkililerin, yatırımın ''Ulusal Planı'' olarak da isimlendirilebileceğini belirttikleri düzenlemeyle, Türkiye'nin, ''en çağdaş yatırım alt yapısına kavuşturulması'' ve yatırımların hızlı bir şekilde artması hedefleniyor.

''TÜRKİYE YATIRIM PROMOSYON AJANSI'' KURULUYOR

Doğrudan yatırımların önündeki idari engellerin kaldırılması düzenlemesi çerçevesinde, ''Türkiye Yatırım Promosyon Ajansı'' kurulması planlanıyor.

Faaliyet yapısı üzerindeki çalışmaların devam ettiği Ajans'ın özerk olarak çalışması öngörülüyor. Ajans, Türkiye'de yatırım yapmak isteyen yabancılara danışmanlık hizmeti verecek.

Uluslararası uygulamalar da dikkate alınarak, Türkiye için en iyi promosyon ajansı modeli oluşturulacak. Ajansın, Türkiye'de yatırım yapmak isteyenlere, hukuki ve bürokratik mevzuat ile sektörlerin durumu, girdi, işgücü maliyetleri ve yerli ortak bulunmasına kadar birçok alanda yardım yapacağı belirtiliyor.

Öte yandan, yabancı sermayeyi bilgilendirmek için, gelecek yıl 75 milyon dolarlık tanıtım yapılarak, Türkiye'ye daha çok yabancı sermaye çekilmesine çalışılacak.

Gerek Türkiye'ye verilecek ek mali kaynak, gerekse ekonomik koşullardaki gelişmelerin de etkisiyle Türkiye'ye alternatif olan piyasalar Arjantin ve Brezilya'daki bazı yatırımcıların, 2002 yılında Türkiye çekilmesi hedefleniyor.

Devlet Bakanı Kemal Derviş, daha önce yaptığı bir konuşmada, Türkiye gibi bir ülkeye yılda 2-3 milyar mark yerine 10-12 milyar mark yatırım gelmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle