Yatakçı profesöre ceza geliyor

Hürriyet Haber
24.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Yataş için, ‘‘ilaçsız tedavi eden yatak’’ raporu veren Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fizik Tedavi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fikret Tüzün'e meslekten ceza geliyor. Tüzün, hakkında soruşturma başlatan İstanbul Tabipler Odası'nın, en azından uyarı cezası verebileceği açıklandı.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fizik Tedavi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fikret Tüzün'ün Yataş'a ‘‘ilaçsız tedavi eden yatak’’ raporu vermesiyle başlayan tartışma büyüyor. Reklamın yayınlanmasının ardından ‘‘Ticarete alet olduğu’’ gerekçesiyle soruşturma başlatan İstanbul Tabipler Odası'nın, Prof.Dr. Tüzün'e 6 aya varan meslekten men cezası verebileceği açıklandı.

Tartışma, yatak üreticisi firmalardan Yataş'ın geçtiğimiz günlerde yayınlanan reklamlarını, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fizik Tedavi Anabilim Dalı Başkanı Tüzün'ün hastalar üzerinde yaptığı araştırmanın sonuçlarına dayandırmasıyla başladı. Reklamlarda, fakültenin fizik tedavi bölümünde tedavi gören 150 hastanın üzerinde yapılan araştırmanın sonucuna göre, bel ve sırt ağrısı çeken hastaların ilaç kullanmadan sadece Yataş'ın yataklarında yatarak 20 günde iyileştiği iddia ediliyordu. Reklamda ayrıca, bölüm başkanı Prof. Dr. Tüzün'ün raporuna da yer verilerek, ‘‘Yataş yataklarında yatan hastaların sabah ağrı ile uyanma şikayetlerinde yüzde 88 ile yüzde 93 oranında azalma görülmüştür’’ deniliyordu.

ODA DEVREDE

Bu reklamın gazete ve televizyonlarda yayınlanması üzerine, önce diğer yatak üreticisi firmalar tepki gösterdi. Ardından da Tüzün hakkında Tabibler Odası ve araştırmanın yapıldığı İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü soruşturma başlattı.

Tüzün'ün Tıbbi Deontoloji kurallarına aykırı davrandığı için Onur Kurulu'nda soruşturma başlatıldığını belirten İstanbul Tabipler Odası yöneticilerinden Dr. Nedim Şenda, ‘‘İstanbul Tabipler Odası bünyesindeki Onur Kurulu, mesleğini ticari çıkarlara alet eden ve tıbbı deontoloji kurallarına aykırı hareket eden hekimler hakkında soruşturma başlatıyor. Tüzün hakkında da hazırladığı fizik tevadi raporunun ticari bir firmanının reklamında kullanılması üzerine araştırma başlatıldı. Bu konuda da Tüzün'den savunma istenildi. Ancak, Tüzün henüz bir savunma metni göndermedi. Araştırma sonucunda Tüzün'e uyarı, para ya da 6 aya kadar meslekten men cezası verilecek’’ dedi. Araştırmanın para ya da uyarı cezaları ile sonuçlanması halinde Prof. Dr. Tüzün, Türk Tabibler Birliği Yüksek Onur Kurulu'na itirazda bulanabilicek. Ancak, meslekten men edilmesi halinde itiraz da bulunamıyor. Tüzün, bu süre içinde hasta muayene edemeyecek ve muahanesinde çalışamayacak.

Üniversite ‘yatak komisyonu’ kurdu

İSTANBUL Üniversitesi Rektörlüğü de Prof. Dr. Fikret Tüzün'ün hazırladığı raporun Yataş reklamında kullanılması ile ilgili olarak bir soruşturma başlattı. İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, yaptığı yazılı açıklamada ‘‘ Prof. Dr. Tüzün'ün görsel basında yayınlanan bilimsel çalışmalarını incelemek üzüre Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hayrünnisa Denktaş, İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fuat Diniz ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Farmokoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esat Eşkazan'dan oluşan bir komisyon oluşturduk’’ dedi. Tüketiciler Derneği (TÜDER) Başkanı Engin Başaran da Yataş reklamına tepki göstererek, sağlık gibi önemli bir konuda tüketicileri yanıltan reklamlarda bilimi kullananları kınadı.Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı