GeriEkonomi Yaşlılara destek için ‘araştırma merkezi’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yaşlılara destek için ‘araştırma merkezi’

Yaşlılara destek için ‘araştırma merkezi’
refid:3993254 ilişkili resim dosyası

Yapı Kredi Emeklilik, emeklilik dönemine gelen nüfusun yaşam koşullarını ortaya koymak ve bu koşulları iyileştirmek, yaşlılara rehberlik etmek amacıyla araştırma merkezi kuruyor. Yapı Kredi Emeklilik Genel Müdürü Giray Velioğlu ‘Yaşlılık Araştırmaları Merkezi (65+)’ adıyla kurulacak merkezin aktif çalışma yaşamının tamamlamış, emeklilik dönemine gelmiş ve yaşlanan nüfusa destek vereceğini söyledi.

YAPI Kredi Emeklilik, Türkiye’de emeklilik dönemine gelen nüfusun mevcut yaşam koşullarını ortaya koymak ve bu koşulları iyileştirmek, yaşlılara rehberlik etmek amacıyla bir araştırma merkezi kuruyor. Yapı Kredi Emeklilik Genel Müdürü Giray Velioğlu ‘Yaşlılık Araştırmaları Merkezi (65+)’ adıyla kurulacak merkezin Türkiye’de yaşayan, aktif çalışma yaşamının tamamlamış, emeklilik dönemine gelmiş ve yaşlanan nüfusa destek vereceğini söyledi. Velioğlu, merkezin yaşlılara iş, sosyal ve kültürel fırsatlar sağlamayı, sağlık ve emeklilik konularında da destek olmayı hedeflediğini belirtti.

FARKLI SAHİPLER: Türkiye’de Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’nun 2001 yılında çıktığını ve Ekim 2003’te yürürlüğe girdiğini hatırlatan Giray Velioğlu, Yapı Kredi Emeklilik’in, sektördeki önemli oyunculardan biri olduğunu söyledi. Velioğlu, ‘Şirket sahipliliği ve yönetim itibariyle değişik dönemler geçirdik. Çukurova, TMSF ve Koç Finansal Hizmetler... Her dönemde sektörde önemli bir oyuncu olduk’ dedi.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ: Yapı Kredi Emeklilik olarak sosyal sorumluluk kapsamında da etkin bir konumda olmak istediklerini söyleyen Giray Velioğlu, ‘Sahiplilik sorunu yaşadığımızda bile bundan ödün vermedik’ diyerek, şöyle konuştu: ‘Safran Projesi’ne destek olduk. Sektörün iyileşmesine yönelik çabalarımız sürüyor. Geçtiğimiz Haziran ayında da şirket bünyesinde Bireysel Emeklilik ve Sigorta Akademisi’ni kurduk. Burada Boğaziçi Üniversitesi ile işbirliği yapıyoruz. Şu anda kendi çalışanlarımıza yönelik bir akademi. Bir sonraki sosyal sorumluluk girişimimiz bu akademiyle bağlantılı olsun istedik. Bu yüzden de Yaşlılık Araştırmaları Merkezi (65+)’yı akademi bünyesinde kurduk. Yaşlıların hayatın içine girmesine yönelik çalışacak bu merkezle yaşlı nüfusumuzun kalitesini de artırmak istiyoruz.’

ÇALIŞMALARIMIZI PAYLAŞACAĞIZ: Yaşlılık Araştırmaları Merkezi (65+)’nın çalışmalarını sektörle paylaşacaklarını da söyleyen Giray Velioğlu,’Merkezin çalışmalarını kamuoyu ve sektörle paylaşacağız. Bu merkezle, kendimiz için, anne-babamız için sokaktaki insanı bilgilendirerek, bilinç düzeyini artırmayı planlıyoruz. Akademi faaliyetlerimizi de sektöre yayma hedefimiz, beklentimiz ve hayalimiz var’ diye konuştu.

SEKTÖR RÜŞTÜNÜ İSPAT ETTİ: ‘Sektörün rüştünü ispat ettiğine inanıyorum’ diyen Giray Velioğlu, şöyle devam etti: ‘700 bin katılımcı, 1 milyar doları aşan fon hacmi ihmal edilir bir şey değil. Beklentim sektörün fevkalade sağlıklı bir şekilde büyüyeceği yönünde. Olayın sosyal boyutu da çok önemli. Sosyal güvenlik sisteminde yaşanan sorunlar belli. Nüfusumuz bugün genç bile olsa zaman içinde bu probleme geçerli bir çözüm üretmeliyiz. Bunun yolu da Bireysel Emeklilik Sistemi’nden geçiyor. Özellikle enflasyonun düştüğü ortamda bireysel emeklilikte vergi avantajı ön plana çıkıyor.’

Yaşlılık Araştırmaları Merkezi’nin amaçları

Yaşlanan nüfusun, mevcut yaşam koşullarını ortaya koymak.

Mevcut yaşam koşullarını iyileştirmek.

Yaşam kalitesini artırmak.

İleri yaş dönemi ihtiyaçlarını çözme konusunda rehberlik etmek.

Birbirleriyle sosyal ve kültürel dayanışmasını sağlamak.

Sağlık ve emeklilik konularında destek olmak.

İleri yaş dönemine uyum sağlamalarını desteklemek.

İş,sosyal ve kültürel fırsatlar sağlamak.

Toplumsal hayatta daha aktif rol almasını desteklemek.

Genç kuşaklarla köprü kurarak, iş yaşamını yönlendirmek.

Gençlerle hayat tecrübelerini paylaşmak.

Kadın ve erkeğe has sorunları vurgulamak.

Bütün bu sayılanlara yönelik araştırmalar yaparak kamuoyu gündemine taşımak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle