YASED: Siyaset öne geçti, endişeliyiz acil adım atılmalı

Hürriyet Haber
14.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

ULUSLARARASI Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Piraye Antika, “Türkiye ekonominin önceliklerine ve istihdam yaratmaya odaklanmalı. Siyasi gelişmelerin ekonominin gündemini gölgelemesinden endişeliyiz” açıklaması yaptı. Son dönemde kamuoyunu meşgul eden siyasi gelişmeleri değerlendiren ve Türkiye’nin gündeminin ekonomik önceliklerden giderek uzaklaştığını belirten Antika, şu değerlendirmelerde bulundu:
- Son günlerde başta Anayasa değişikliği olmak üzere siyasi gündem, ekonomik gündemin önüne geçti. Ülkemiz, küresel krizin etkilerini en aza indirme, büyüme ve kalkınma yolundaki adımlarını dikkatle atmaya devam etmek zorunda. Bu nedenle artan siyasi tansiyona odaklanmak yerine, uluslararası finans piyasalarındaki gelişmeleri özenle dikkate alarak ülkemize uluslararası sermaye girişinin devamı için ekonomi odaklı hareket etmek zorundayız.
Acilen adım atılmalı
- Türkiye bir an önce iç siyasi tartışmalardan sıyrılıp, ilgi ve enerjisini ekonominin öncelikli sorunlarına odaklayarak daha istikrarlı, öngörülebilir ve rekabetçi bir ekonomik yapıya kavuşmak için acilen gerekli adımları atmalıdır. Bu sayede yatırımları çekebilir, istihdam artışı sağlayabilir ve ekonomide verimliliğimizi yükselterek daha rekabetçi olabiliriz.

Yatırım tutarı yüzde 40 geriledi

TÜRKİYE’ye gelen doğrudan uluslararası yatırımların özellikle son üç yılda bir düşüş içinde olduğuna, bu yılın ilk 3 ayında da yüzde 40 gerilediğine dikkat çeken Piraye Antika, şu rakamları aktardı:“2007 yılında gerçekleşen uluslararası doğrudan yatırım girişinin miktarı 22 milyar dolar iken, bu rakam, 2009 yılında ekonomik krizin de etkisiyle sadece 7.6 milyar dolarda kaldı. Bu gerileme bir önceki yıla göre yüzde 58’lik bir düşüşü ifade ediyor.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı