GeriEkonomi ‘Yaşam tecrübesi’ ihale iptal ettirdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Yaşam tecrübesi’ ihale iptal ettirdi

KİK, Bursa Devlet Hastanesi’nde bir ihaleyi, ‘ihale komisyonunda ve teknik şartnamenin hazırlanmasında da yer alan Başhekim Yardımcısı’nın 1 ay öncesinde hissesinin bulunduğu bir şirketin kazanması üzerine’ iptal etti.

Başhekim Yardımcısı Ali Kamiloğlu’nun şirketteki hisselerini ‘ihaleyi kazanabilmek için devrettiği’ kanaatine varan KİK, kararını ‘yaşam tecrübelerine’ dayandırdı.

KAMU İhale Kurumu (KİK), Bursa Devlet Hastanesi’nin sonuçlandırdığı bir ihaleyi, ‘ihale komisyonunda ve teknik şartnamenin hazırlanmasında da yer alan Başhekim Yardımcısı’nın 1 ay öncesinde hisse sahibi olduğu bir şirketin kazanması üzerine’ iptal etti.

Bursa Devlet Hastanesi 25.12.2004 tarihinde spiral bilgisayarlı tomografi hizmeti alımı için ihaleye çıktı. İhaleyi Tomomar Sağlık Hizmetleri firması kazandı.

Bunun üzerine, ihale dışı kalan bir firma, ‘ihalenin hazırlık çalışmalarında ve teknik şartnamenin hazırlanmasında görev alan idare yetkilisi Radyoloji Bölümünden Sorumlu Baştabip Yardımcısı Ali Kamiloğlu’nun Tomomar firmasının hissedarı olduğu, hisselerini ihaleden 1 ay önce devrettiği ve ticari ilişkisinin fiilen devam ettiği’ iddiasıyla KİK’e itiraz başvurusunda bulundu.

İddiaları inceleyen KİK, ticaret sicilinden ve ihale dosyasından faydalanarak, Baştabip Yardımcısı Kamiloğlu’nun ihaleden 1 ay öncesine kadar, Tomomar firmasının yüzde 25’le en fazla hisseye sahip iki ortağından biri olduğunu tespit etti. KİK, Kamiloğlu’nun ihale öncesinde, Başhekim Yardımcısı sıfatıyla sözkonusu alımın gerçekleştirilmesi için Hastane yönetiminden istekte bulunduğu ve ihale teknik şartnamesinin hazırlanmasında da görev aldığı belirlemesini yaptı.

YASAYA UYGUN AMA

İdare yetkilisi olan Kamiloğlu’nun ihaleyi kazanan firmadaki hisselerini 1 ay öncesinde devretmesi nedeniyle, ortada görünürde yasaya aykırı bir durum olmamasına karşın KİK, ‘hisselerin ihaleyi kazanmak niyetiyle devredildiği’ kanaatine vararak, ihalenin iptalini kararlaştırdı. KİK raporunda şöyle denildi: ‘Konu incelendiğinde, adı geçen idare yetkilisinin ihale üzerinde kalan şirketteki payını Türk Ticaret Yasası hükümleri çerçevesinde ihale onay belgesinin ihale yetkilisince imzalandığı tarihten önce devrettiği görülmektedir. Ancak, somut olayda hayatın olağan akışı ve genel yaşam tecrübeleri gözönüne alındığında, yapılan devir işleminin, İhale Yasasının ihaleye katılamayacak olanları belirleyen hükmünü aşmak suretiyle sözkonusu şirketin ihaleye teklif vermesini sağlamak amacını taşıdığı anlaşılmaktadır.’

İptal kararı iki KİK üyesinin de tepkisine neden oldu. Karara karşı oy kullanan üyeler, Kamiloğlu’nun şirketteki ortaklığının ihale tarihinden önce sona erdiği ve ihalenin mevzuata uygun yapıldığı görüşünü savundu. Üyeler yapılabilecek soruşturmanınsa hastanenin iç meselesi olduğunu vurguladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle