GeriEkonomi Yasa geliyor diye kart borcunu bekletene ’son dakika’ piyangosu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yasa geliyor diye kart borcunu bekletene ’son dakika’ piyangosu

Yasa geliyor diye kart borcunu bekletene ’son dakika’ piyangosu
refid:1137025 ilişkili resim dosyası

SORUNLU kredi kartı borçlarını 18 ayda ve yıllık yüzde 18 faiz ile ödeme olanağı getiren yasa, ’Nasıl olsa af çıkacak’ beklentisi ile son aylarda kart borcunu ödememe yolunu seçenleri de kurtardı. TBMM’de bir önerge sayesinde yasanın yürürlüğe gireceği tarihe kadar borcunu ödemediği için ihtar çekilenler de ’ödeme kolaylığı’ kapsamına alındı.

KREDİ kartı borçlarının yapılandırılması ile ilgili önceki akşam jet hızıyla Meclis’ten geçen ’Banka Kartları ve Kredi
/images/100/0x0/55eaeeb5f018fbb8f89ff7c3
Kartları Yasası’, ’Nasıl olsa af çıkacak’ diye kredi kartı borçlarını ödemeyenleri de kurtardı. Önceki gece Meclis’te verilen değişiklik önergesi sayesinde, yasanın yürürlüğe gireceği tarihe kadar borcunu ödemediği için ihtar çekilenler de yasanın getirdiği ödeme kolaylığından yararlanacak. Bu durumda, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanana kadar, bankalarından kredi kartı borçları nedeniyle ihtarname alanlar da borçlarını yıllık yüzde 18 faiz ve 18 taksitle ödeme fırsatını yakalayacak. Bankalar, genellikle ödenmeyen kredi kartı borçları için 3 ay içinde ihtarname gönderiyor.

KARTTAN VAZGEÇECEKLER: Bundan yararlanmak için özellikle ödemesini aksatanlar, kredi kartlarını kaybetmeyi göze alacak. Çünkü, Yasa gereği borcunu 18 ayda ve yüzde 18 taksitle ödemek için başvuruda bulunanların kredi kartları kullanıma kapatılacak. Bu kredi kartı kullanıcısı, birden fazla bankadan kredi kartı almış ise, sadece borçlu olduğu bankanın kredi kartını kaybedecek. Ancak, diğer bankalar da kendi aralarında kurdukları network sayesinde, bu kart sahibinin bir banka tarafından kredi kartının kapatıldığını görecek. Bu da diğer bankaların kart kullanıcısına şüphe ile yaklaşmasına neden olabilecek.

ÖDEMEYENLER ARTTI: Kredi kartı ödemeleri ile ilgili sayısal göstergeler, ’Nasıl olsa af geliyor’ düşüncesi ile kredi kartı borncunu son dönemde ödemeyenlerin arttığını gösteriyor. Merkez Bankası’nın verilerine göre kredi kartı borçlarının yüzde 1.7 oranında arttığı bu yılın ilk 1.5 aylık döneminde sorunlu kredi kartı alacaklarındaki büyüme ise yüzde 6’yı buldu. Geçen yıl sonunda 17 milyar 34 milyon YTL olan kredi kartı borçları 17 Şubat itibariyle 17 milyar 324 milyon YTL’ye yükseldi. Aynı dönemde batık durumdaki kredi kartı borçları ise 1 milyar 306 milyon YTL’den 1 milyar 384 milyon YTL’yle yükseldi. Aralık sonunda yüzde 7.7 olan batık kredilerin toplam kredi kartı borçlarına oranı ocakta yüzde 7.9’a yükseldikten sonra şubatta ise yüzde 8 oldu. Batık kredi kartı borçları son bir yıldır da normal kredi kartı borçlarına göre daha hızlı büyüyor. Geçen yıl şubat ayından bu yana kredi kartı alacakları yüzde 28.1 oranında artarken, batık kredi kartı alacakları ise yüzde 93.2 oranında büyüdü. Geçen yıl şubat ayı sonunda bankaların 716 milyon YTL’lik sorunlu kredi kartı alacağı bulunuyordu. Toplam kredi kartı alacaklarının da 13 milyar 525 milyon YTL olduğu geçen yıl şubatta batık alacakların toplam alacaklara oranı ise yüzde 5.3 düzeyinde bulunuyordu.

AĞIRLIK KAMU BANKALARINDA: Batık kredi alacaklarının 55.1 milyar YTL’lik kısmı kamu, 1 milyar 96.9
/images/100/0x0/55eaeeb5f018fbb8f89ff7c5
milyon YTL’lik kısmı özel, 231.7 milyon YTL’si de yabancı sermayeli bankalara ait bulunuyor. Batık kredinin toplam kredi kartı alacağına oranı ise kamu bankalarında yüzde 4.6’da kalırken, özel bankalarda yüzde 7.6’ya yabancılarda ise yüzde 13.3’e kadar çıkıyor. 17 Şubat itibariyle kamu bankalarının 1 milyar 208 milyon, özel bankaların 14 milyar 368 milyon ve yabancı bankaların 1 milyar 747.6 milyon YTL’lik sorunsuz kredi kartı alacağı bulunuyor.

10 bin YTL borçlu kartzede

6.6 bin YTL faizden kurtuldu

BANKA Kartları ve Kredi Kartları Yasası, kart borcu olanları önemli miktarda faiz yükünden kurtaracak. Yasa’ya göre kredi kartı borcu 18 ay taksitle ve yıllık yüzde 18 faiz ile ödenecek. Buna göre, 18 ay önce, 2004’un Haziran ayında 10 bin YTL kredi kartı borcu ile temerrüde düşen bir kart kullanıcısı Yasa çıkmamış olsaydı bu borcunu yıllık ortalama yüzde 30 temerrüd faizi ile ve 12 ayda ödeyecekti. Bu durumda 10 bin YTL’lik borç 19 bin 292 YTL olarak kapatılacaktı. Yasanın getirdiği 18 ay vade ve yüzde 18 yıllık faiz sayesinde, aynı kartzede borcunu toplam 12 bin 700 YTL olarak kapatacak. Böylece, 6 bin 592 YTL daha az faiz ödemiş olacak.

Kredi kartında

en yüksek aylık

faiz yüzde 6.2


BANKALAR Birliği’nin açıklamasına göre, 3 Şubat 2006 tarihi itibarı ile bankaların aylık kredi kartı faizleri yüzde 2.75 ile yüzde 6.20 arasında değişiyor. Denizbank, yüzde 6.20 ile en yüksek kredi kartı faizini uygulayan banka, MNG Bank ise yüzde 2.75 ile en düşük faizi uygulayan banka durumunda. Önceki akşam Meclis’ten geçen Yasa, bankaların kredi kartı faizlerini etkilemeyecek. Yasa sadece temerrüde düşmüş, icralık olmuş veya ihtarname almış kart sahipleri için uygulanan faiz ve ödeme takvimini belirleyecek.

Kredi kartında

taksite aldanmayın

KREDİ kartlarında takibe düşen tutarın 9 milyon YTL olduğunu açıklayan Çağlar, bu tutarın 8 bin 500 kişiye dağıldığını belirtti. TBMM’den yeni geçen Kredi Kartları Kanunu’nun 178 milyar YTL’lik toplam bir alacağı ilgilendirdiğini anımsatan Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, "Bu kadar büyük alacağın ve 30 milyon kartın olduğu ortamın yasal çerçeveye kavuşması memnuniyet verici" dedi. Kredi kartı vermek konusunda temkinli hareket ettiklerini vurgulayan Çağlar, bu nedenle sektöre oranla paylarının da düşük olduğunu söyledi. Çağlar, kredi kartında taksit ya da puan uygulamaları nedeniyle iyi niyetli ve ödeme gücü olanların da zaman zaman hesabını şaşırdığını söyleyerek, tüketicilere kullandıkları kredi kartının faiz oranına da dikkat etmeleri uyarısında bulundu.

Tüketici dernekleri

yasayı beğendi

TBMM’de kabul edilen kartzedelere ödeme kolaylığı getiren Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası, Tüketiciler Birliği’nden olumlu not aldı. Tüketiciler Birliği Başkanı Bülent Deniz, yaptığı açıklamada, Banka kartları ve Kredi Kartaları Yasası’nın kamuoyunun beklentileri doğrultusunda çözüme kavuştuğunu belirtti. Yasayla kredi kartlarına uygulanan keyfi ve insafsız faizlere, akıl almaz yöntemlerle kart pazarlamasına son verildiğini vurgulayan Deniz, yasanın 9 milyon kart sahibinin ise içinde bulunduğu borç girdabından kurtulmalarını sağladığını savundu. Deniz, Cumhurbaşkanı’nın onaylamasıyla birlikte yasayla kredi kartı borçlularına getirilen ödeme kolaylığından yararlanmaya yönelik tüm yol gösterici bilgilerin ve dilekçe örneklerinin, Tüketiciler Birliği’nin resmi internet sitesinden ücretsiz olarak yayınlanacağını bildirdi

Kefile de limit ve

faiz bilgisi verilecek

MECLİS’te yasalaşan yeni düzenleme ile limit ve faiz atırımlarında kefile de bilgi verilecek. Kart sahibinin borcunu ödeyememesi durumunda borçlunun bütün imkanlarına rağmen ödeme yapamaması durumunda kefile gidilecek. Ancak kefilin bir dilekçeyle kafaletten vazgeçebilme hakkı var.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle