GeriEkonomi Yarışma rekabeti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yarışma rekabeti

Yarışma rekabeti

Akıllı telefonlarda oynanan canlı bilgi yarışmaları peşinden milyonları sürüklemeye başladı. Belli günlerde belli saatlerde yayınlanan ‘Hadi’, ‘eleq’ ve ‘Oyna Kazan’ yarışmalarındaki soruları bilenlere günde onbinlerce lira para ödülü dağıtılıyor.

BİR dönemin en çok izlenen televizyon programlarının başında bilgi yarışmaları vardı. İzleyiciler telefonla programlara bağlanarak sorulara yanıt verirlerdi. Akıllı telefonlar, uygulamalar ve mobil teknolojilerle bu dünya artık değişiyor. Artık kullanıcılar akıllı telefonlarına indirdikleri uygulamalarla canlı bilgi yarışmalarına katılıyor. Ünlü sunucuların sunduğu bu yarışmalarda sorulan sorulara en hızlı şekilde doğru yanıt verenler para ödülünü kazanıyor. Yarışmalar belli günlerde belli saatlerde düzenlenirken oluşturulan konu başlıkları kullanıcıların ilgi alanlarına göre para kazanmalarını sağlıyor. Ödüller ise bir günde 30 bin TL’ye kadar çıkıyor. Biz de bu hafta mobil uygulamalar üzerinden oynanan canlı bilgi yarışmalarını bir araya getirdik.

 

Yarışma rekabeti

HER ŞEY ONUNLA BAŞLADI

Mobil bilgi yarışması çılgınlığı ‘Hadi’ ile başladı. Geçen yıl hayata geçirilen Hadi, Müge Boz başta olmak üzere ünlü sunucular tarafından sunuluyor. Bilgi yarışması, haftaiçi her gün 12.30 ve 20.30’da, haftasonu ise 20.30’da düzenleniyor. Katılımcılar yarışmalardaki tüm soruları doğru bilirse, günün para ödülü doğru bilen Hadi yarışmacılarıyla eşit olarak paylaşılıyor. Kullanıcıların ilgi alanlarına özel farklı konseptler oluşturuluyor. Örneğin; Kemal Sunal, spor veya yöresel tatlar gibi konu başlıklarında 30 bin TL para ödülü veriliyor. Bir soruya yanlış cevap verildiğinde yarışmadan eleniliyor. Bu durumda joker kullanılabiliyor. Joker kazanmak ise bir arkadaşını hadi’ye davet ederek gerçekleşiyor. Davetini kabul eden her arkadaş kullanıcılara +1 joker kazandırıyor. Buna ek olarak joker haklarını uygulama üzerinden satın alabilmek mümkün.

Yarışma rekabeti

SON 10’A KALAN KAZANIYOR

Sunuculuğunu İbrahim Selim’in üstlendiği Oyna Kazan’da spesifik bir soru sayısı yok. “Kazandıran Sorular”a geçmek için geriye 10 kişinin kalması gerekiyor. 10 kişi kaldığında herkes en düşük ödülü hali hazırda kazanıyor. Büyük ödül için geriye bir kişinin kalması gerekiyor. O yüzden son 10 kişi kalana kadar para kazandıran sorulara geçilmiyor. Bu da soru sayısının sürekli değişmesini sağlıyor. Buna ek olarak diğer yarışmalarda kazandığınız parayı çekebilmek için en az 20 TL kazanmış olmanız gerekiyor, fakat Oyna Kazan’da paranıza ulaşmak için kasanızda en az 50 TL olmalı. ‘Ekstra Can’, ‘Eleme’ ve ‘Çift Cevap’ olmak üzere üç farklı joker türü bulunuyor ve bu jokerleri ‘Kazandıran Sorular’dan önce kullanmanız gerekiyor. Son 10 kişi kaldığında haksız rekabeti önlemek için bu jokerleri kullanmanıza imkan verilmiyor. Onedio tarafından hayata geçirilen Oyna Kazan, App Store ve Google Play Store‘dan indirilebiliyor.

ÖDÜL EŞİT DAĞITILIYOR

Türk Telekom, kendi içinde geliştirdiği ‘eleq’ ile mobil canlı bilgi yarışması alanında. Günün ödülü, sorulan 10 soruyu doğru yanıtlayan yarışmacılar arasında eşit miktarda paylaştırılıyor. Yarışmanın başlama saati olan 20:00’den bir saat önce ve yarışma başlarken üye telefonlarına hatırlatma bildirimi geliyor. Mobil cihazları üzerinden yarışma saatlerinde uygulamaya giren katılımcılar canlı olarak yarışmaya hak kazanıyor. Toplamda 10 sorunun yer aldığı yarışmada yarışmacıların her soru için 10 saniye süresi bulunuyor. Doğru cevabı veren yarışmacılar bir sonraki soruyu cevaplamaya hak kazanıyor. Yarışmacılar hesaplarında biriken ödül miktarı 50 TL’ye ulaştığında ödülü talep etmeye hak kazanıyor ve ödül parası ilgili kişinin hesap numarasına yatırılıyor.

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle