Yarım kalmış yatırımlara müjde

Hürriyet Haber
25.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bakanlar Kurulu, işletme sermayesi yetersizliği nedeniyle işletmeye geçememiş veya kısmen işletmeye geçmiş yatırımların ekonomiye kazandırılabilmesi amacıyla, Yatırımları Teşvik Fonu'na 70 trilyon lira kaynak tahsis edilmesini kararlaştırdı.

Bakanlar Kurulu'nun söz konusu kararı bugünke Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karar, Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Bayburt, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Ordu, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van ve Yozgat illerindeki yatırımları kapsıyor.

Kararla, bu illerde yarım kalmış, işletme sermayesi yetersizliği nedeniyle işletmeye geçememiş veya kısmen işletmeye geçmiş imalat sanayi, tarımsal sanayi, sağlık ve eğitim ile turizm yatırımlarının teşviki, desteklenmesi ve dolayısıyla da ekonomiye kazandırılması, üretim ve istihdamın arttırılması amaçlanıyor.

70 trilyon liralık kaynak tahsisi

Bu amacın gerçekleştirilebilmesi amacıyla Yatırımları Teşvik Fonu için 2000 Mali Yılı için 20 trilyon lira ve 2001 mali yılı için de 50 trilyon lira olmak üzere toplam 70 trilyon lira tahsis edildi. Gerektiğinde 2001 yılı için tahsis olunan miktar yeniden değerleme oranında arttırılabilecek. Yatırımın teşvik belgeli olup olmadığına bakılmaksızın ve her bir firma itibariyle 450 milyar lirayı aşmamak üzere, aracı bankalar aracılığıyla Fon'dan yatırım veya işletme kredisi tahsis edilecek.

Kredinin şartları

Krediden yararlanabilmek için yatırımın, imalat sanayi, tarımsal sanayi, sağlık ve eğitim ile turizm sektörlerine ilişkin konularda olması gerekecek. Sağlık, eğitim ve turizm yatırımlarında ilgili bakanlıklardan yatırım veya işletme belgelerinin alınmış olması şartı aranacak. Ayrıca, inceleme tarihi itibariyle aracı bankaca hesaplanacak toplam sabit yatırımın fiziki gerçekleşme oranının yüzde 50 olması gerekecek. Fiziki olarak gerçekleştirilmiş sabit yatırımın özkaynakla karşılanmış kısmının, yatırımın teşvik belgeli olması halinde teşvik belgesine ilişkin kararnamede öngörülen asgari özkaynak oranında, teşvik belgesiz olması halinde ise asgari yüzde 30 oranında olması şartı aranacak.

Bu şartlara haiz olan firmalar 30 Haziran 2001 tarihine kadar bankaya başvurabilecekler. Firmalardan anonim şirketin talepleri Türkiye Kalkınma Bankası, diğer firmaların talepleri ise Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. tarafından sonuçlandırılacak.

Fon kaynaklarından kullandırılacak yatırım kredisinin faizi yüzde 10, işletme kredisinin faizi ise yüzde 15 olacak. Bu kapsamda kullandırılacak yatırım kredileri 2 yıl ödemesiz, toplam 5 yılda 7 eşit taksitte geri ödenecek. İşletme kredileri ise 1 yılı ödemesiz, toplam 3 yılda ve 5 eşit taksitte geri ödenecek. (aa)

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı