GeriEkonomi Yargıtay'dan gecekondu uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yargıtay'dan gecekondu uyarısı

Yargıtay, imar planı olmayan yerlerde yapılan satış sözleşmelerine ilişkin olarak aldığı kararda, gecekondulaşma tehlikesine işaret etti. 14. Hukuk Dairesi, tarla cinsi ile kayıtlı olan arazi parçalarındaki hisselerin giderek küçülmesiyle birlikte dava sayısının arttığı ve gecekondulaşmanın şehirleri sardığı uyarısında bulundu.

Saray Asliye Hukuk Mahkemesi'nin, harici satışa dayalı tapu iptali ve tescil istemi davasını kabul etmesine ilişkin kararının kesinleşmesinin ardından, kamu yararına bozulması istenince konu Yargıtay'da tartışıldı. Daire, imar planı olmayan yerlerde her türlü yapılaşma amacıyla arsa ve parselleri hisselere ayıracak özel parselasyon planları ve satış vaadi sözleşmeleri yapamayacağını kararlaştırdı.

SAĞLIKSIZ ŞEHİRLEŞME

14. Hukuk Dairesi'nin oybirliğiyle aldığı karar şöyle: ‘‘Davalı, davayı kabul ediyorsa tapuda vereceği ferağ ile bu satış gerçekleşebilir, bu yol mevcut iken yargı yoluna başvurulması gerekmez. Ancak; Tapu Sicil Müdürlükleri, İmar Kanununun 18. maddesi gereğince bu satışlara itibar edip, işlem yapmamaktadır. Dava konusu parsel büyük arazi parçası olup içerisinde çok miktarda bina yapılabilecek nitelikte, ancak tapuda ‘tarla' cinsi ile kayıtlı olduğu, satılan hisselerin giderek küçüldüğü ve satışların arttığı açılan dava dosyalarının sayısından anlaşılmakta olup, bu olgu yapılaşma amacının varlığını gösterdiği gibi, yıllarca süren bu tip satışlar yüzünden şehirlerimizin kenarlarında gecekondu mahalleleri doğduğu, sağlıksız şehirleşmeye sebebiyet verildiği tesbit edilmektedir.’’Yorumları Göster
Yorumları Gizle