GeriEkonomi Yargıtay ‘eksik soruşturma’ gördü, Cem Uzan’a kontörden verilen 3.5 yıllık hapsi bozdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yargıtay ‘eksik soruşturma’ gördü, Cem Uzan’a kontörden verilen 3.5 yıllık hapsi bozdu

Yargıtay ‘eksik soruşturma’ gördü, Cem Uzan’a kontörden verilen 3.5 yıllık hapsi bozdu
refid:17678730 ilişkili resim dosyası

Yargıtay 11’inci Ceza Dairesi, Fransa’ya firar eden Cem Uzan’ın, İstanbul’daki evinin havuzunun altındaki gizli bölmelerde, 3.5 milyondan fazla Telsim kontör kartı bulunması nedeniyle aldığı 3.5 yıllık mahkumiyeti ‘eksik soruşturma’ gerekçesiyle bozdu.

Yargıtay, bilirkişi incelemesi yapılarak, Uzan’ın hukuki durumunun tespit edilmesini istedi. Daire onama kararı verseydi, Uzan’ın firarına neden olduğu iddia edilen bu hapis cezası kesinleşecekti. Uzan’ın iadesinin istenmesi ve cezaevine girmesi gündeme gelebilecekti. Daire yetkilileri, kararın iki ay önce eksik soruşturma gerekçesiyle ve oybirliğiyle verildiğini bildirdi.
Mahkeme ne ceza vermişti
Uzanlar’a dönük 2004’te düzenlenen operasyonlarda Cem Uzan’ın kaldığı Rumeli Holding’in Beykoz’daki konukevinin havuzunda gizlenmiş 58.2 milyon lira değerinde 3.5 milyonun üzerindeki Telsim kontör kartı yakalanmıştı. Uzan, kontör kartları davasında Küçükçekmece 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanmıştı. Mahkeme, Uzan’ı 3 yıl 6 ay 15 gün hapis cezasına mahkûm etti, cezayı ertelemedi ve paraya da çevirmedi. Davada yargılanan Vasıf Soner Çokbilgin, Kadir Semih İncedayı, Mehmet Taner Gökart ve Tamer Güzel de 3’er yıl 6’şar ay 15’er gün hapis cezasına çarptırıldı. Melek Uzunoğulları ise beraat etti. Ceza almasının ardından Fransa’ya kaçan Cem Uzan, avukatı aracılığıyla kararı Yargıtay 11’inci Ceza Dairesi’nde temyiz etti. Daire, 23 Şubat’ta bozma kararı verdi. Gerekçeli kararın tamamlanıp dosyanın yeniden yargılama yapmak üzere Küçükçekmece 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildiği öğrenildi. Yerel mahkeme bozma kararına uyarsa, yeniden bilirkişi incelemesi yaptıracak. Yeni kanıtlara göre, sanıkların suç vasfında değişiklik de olabilecek. Uzan’la ilgili son sözü Yargıtay Ceza Genel Kurulu söyleyecek.

23 yıl daha hapis cezası var

CEM Uzan, kontör davasının ardından, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, resmi belgelerde sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık” suçlarından başka mahkemede aldığı toplam 23 yıl hapis ve 33 bin 750 TL adli para cezası daha bulunuyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle