Yapılandırma Yunan borcunu tehlikeli yapar

Hürriyet Haber
25.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) 50’nci kuruluş yıldönümü toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Yunanistan’ın borcunun herhangi bir şekilde yeniden yapılandırılmasının çok büyük tehlikeler ortaya çıkaracağına işaret etti.

Van Rompuy bu tip girişimlerin başarısızlığı uğrama riskinin potansiyel avantajlarından daha fazla olduğunu vurgulayarak, “Bu nedenle Yunanistan için gerekli ancak zor olan reformların uygulanması konusunda yapılan vurguların devam etmesi gerekiyor” dedi.

Çöküş olur

Fransa Merkez Bankası Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Christian Noyer, borcunun yeniden yapılandırılmasının Yunanistan ekonomisinin çökmesi anlamına gelebileceğini belirterek, bunun bir korku senaryosunu olduğunu söyledi. Noyer, “Bugün yeniden yapılanma bir çözüm değil” diyerek, borcun yeniden yapılandırılmasının çok karmaşık yasal problemleri gündeme getireceğini vurguladı.

Umut satışta

Bu arada Yunanistan’ın Telekomünikasyon Şirketi (OTE), Postabank (TT) ve Spor Toto Kurumu’nun (OPAP) satışıyla ‘cesur’ özelleştirmelere gitmeyi, 4.8 milyar Euro tutarında ek vergi ile önlemleri hayata geçirmeyi planladığı belirtiliyor. Atina’da yayımlanan Kathimerini gazetesi, Hükümetin OTE, OPAP ve TT’nin tümünün satışını içeren cesur bir özelleştirme programı, vergilerde artış, maaş ve emekli maaşlarına yeni kısıtlamalar uygulamasını kapsadığını yazdı. Atina’nın bu yolla son dakikada AB-IMF (Uluslararası Para Fonu) ve AMB (Avrupa Merkez Bankası) Troykası ile Euro Bölgesi ülkelerini yeni bir yardım paketini onaylama ve kredinin 5’inci taksitini alma konusunda ikna etmeye çalıştığını belirten gazete, bu yıl içinde de 1.6 milyar Euro sağlayacak ek önlemler alması gerektiğini kaydetti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı