GeriEkonomi Yapı Kredi'nin ill 6 ay net karı 838 milyon TL
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yapı Kredi'nin ill 6 ay net karı 838 milyon TL

Yapı Kredi'nin ill 6 ay net karı 838 milyon TL
refid:21132643 ilişkili resim dosyası

Yapı Kredi, 2012 yılının ilk yarısında konsolide bazda 838 milyon TL’lik net kâr elde etti.

Bankanın ikinci çeyrek net kârı ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 2 yükselerek 424 milyon TL olarak gerçekleşti. Konsolide aktif büyüklük 124.2 milyar TL’ye ulaşırken, toplam krediler 72.9 milyar TL'ye yükseldi. Sermaye yeterlilik oranı banka bazında yüzde 14,5, grup bazında ise yüzde 14,4 seviyesinde gerçekleşti. Bankanın toplam gelirleri 3 milyar 244 milyon TL’ye ulaşırken, temel bankacılık gelirleri ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16 yükseldi.

İlk yarı finansal sonuçlarına ilişkin açıklama yapan Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, "Yapı Kredi olarak, yılın ilk yarısında hem kredi hem mevduat alanında güçlü bir performans sergiledik. Bu performansın arkasında “Akıllı Büyüme’ stratejimizle yakaladığımız istikrar yatıyor. Büyümemizin lokomotifi bireysel ihtiyaç kredilerindeki yüzde 13, kredi kartlarındaki yüzde 16, KOBİ kredilerindeki yüzde 8 ve orta ölçekli ticari kredilerdeki yüzde 12’lik artışlardır. Öte yandan, Türk Lirası kredilerde yılbaşından bu yana yüzde 11 büyüdük. Biz her zaman şunu söylüyoruz: ‘Yapı Kredi, müşteri odaklı bir bankadır’. Bunun en net göstergesi de aktiflerimizin hemen hemen yüzde 60’ını ekonominin finansmanı için kullandırmamızdır.” dedi.

FONLAMA KAYNAKLARINI ÇEŞİTLENDİRMEYE DEVAM EDİYORUZ

Açıkalın, ”TL mevduatta özellikle ikinci çeyrekte hızlanarak yüzde 9’luk bir oranla sektör ortalamasının üzerinde bir sonuç elde ettik. Öte yandan, fonlama kaynaklarımızı çeşitlendirmeye devam ettik. Yılın ilk çeyreğinde yenilediğimiz toplam 1,4 milyar dolar karşılığı sendikasyon kredisi ile bu yıl Türk Bankacılığında gerçekleştirilen en yüksek tutara imza attık. Küresel ekonomide yaşanan zorlu döneme rağmen bir önceki yıl aldığımız krediyi yüzde 104 oranında yenileme başarısını gösterdik. Ayrıca 1 milyar TL’nin üzerinde bir bono ihracı gerçekleştirdik.  Bununla birlikte varlığa dayalı menkul kıymet ihracına yönelik çalışmalara da başladık. Tüm bu gelişmeler hem sağlıklı ülke ekonomisine, hem de sağlam mali yapımıza ve itibarımıza olan güvenin bir yansımasıdır.” dedi.

KREDİ KARTLARI, FİNANSAL KİRALAMA (LEASING) VE FAKTORINGDE ÖNCÜ…

Açıkalın şöyle devam etti: “İlk yarıyıl bilançosuna göre, kredi kartı üye iş yeri hacminde yüzde 19,1, kredi kartı tekil müşteri sayısında ise yüzde 13,6 ile liderliğimiz sürüyor. Finansal kiralama (leasing) alanında yüzde 17,8, faktoringde ise yüzde 17,7 pazar payıyla uzun süredir pazar liderliğimizi koruyoruz.”

DAHA ÇOK ŞUBE, ALTERNATİF DAĞITIM KANALLARINA DAHA ÇOK YATIRIM…

Yapı Kredi’nin, yılın ilk yarısında 10 şube daha açarak toplam şube sayısını 918’e çıkarttığını belirten Açıkalın, “Alternatif dağıtım kanallarımızın bankacılık işlemlerindeki payı 3 puan artarak yüzde 80’e ulaştı. Sürekli yenilenen ve 2 bin 684 adede ulaşan ATM ağımız, ödüllü internet bankacılığımız ve öncü mobil bankacılık uygulamalarımızla müşterilerimizin her türlü bankacılık ihtiyacını istedikleri zaman, istedikleri yerden yapabilmelerini sağlıyoruz.” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle