GeriEkonomi Yapı Kredi'den ilk çeyrekte 532 milyon TL kar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yapı Kredi'den ilk çeyrekte 532 milyon TL kar

Yapı Kredi'den ilk çeyrekte 532 milyon TL kar
refid:17754462 ilişkili resim dosyası

Yapı Kredi, 2011 yılının ilk 3 ayında konsolide bazda yüzde 38 artışla 532 milyon TL net kâr açıkladı. Toplam gelirleri yılın ilk 3 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 9 artışla 1 milyar 708 milyon TL’ye ulaştı.

Güçlü gelir performansı ve aktif kalitesindeki iyileşmeler sayesinde bankanın ortalama özkaynak kârlılığı yüzde 20 seviyesinde gerçekleşti. Sermaye yeterlilik oranı ise banka bazında yüzde 14,9, konsolide bazda yüzde 14,4 olarak kaydedildi. Yılın ilk çeyreğinde toplam 56.6 milyar TL tutarındaki kredi portföyüyle ekonomiye destek sağlayan Yapı Kredi’nin konsolide aktif büyüklüğü ise 97.6 milyar TL’ye yükseldi.

Yapı Kredi Murahhas Azası ve Genel Müdürü Faik Açıkalın, Yapı Kredi’nin yılın ilk üç ayında müşteri odaklı bankacılık anlayışını sürdürdüğünü ve TCMB tarafından öngörülen % 25’lik yıllık kredi hacim büyümesine paralel olarak 2010 yılsonuna göre kredi hacmini % 4 oranında artırdığını söyledi. Uygulamaya konulan yeni  düzenlemeler neticesinde 2011’in bankacılık açısından farklı bir dönem olacağına işaret eden Açıkalın, Yapı Kredi olarak “Çalışılması Kolay Banka” yaklaşımıyla müşteri odaklı ürün ve hizmetler geliştirmeye devam ediyoruz. Bankamızı yeni dönemin koşullarına en iyi şekilde uyarlayarak hedeflediğimiz ürün ve segmentlerde sektörün üzerinde ve sürdürülebilir bir performans göstermeyi hedefliyoruz. Bu çerçevede piyasaya sunduğumuz yeni ürünler ve müşteri odaklı stratejilerimiz sayesinde sağlıklı büyümemizi sürdürüyoruz. Yılın ilk çeyreğinde bütçemize paralel sağladığımız kredi büyümesi ile 2011 yılsonu hedefimiz olan % 25 büyüme oranına sadık kalacağımızı düşünüyoruz.” dedi.

Açıkalın, şöyle devam etti: “Yapı Kredi olarak, sağlıklı ve sürdürülebilir müşteri ilişkileri ve gelir kaynakları yaratmaya yönelik çalışmalara odaklandık. Gider yönetimi ve aktif kalitesi  alanlarındaki olumlu gelişimimizi sürdürerek 2011 yılının geri kalanında da güçlü bir performans göstermeyi hedefliyoruz.”

FONLAMA KAYNAKLARINDA ÇEŞİTLİLİĞİMİZİ ARTIRIYORUZ

Yılın ilk çeyreğinde mevduat tabanını yüzde 2 oranında büyüterek 56.1 milyar TL’ye ulaştıran Yapı Kredi’nin, Nisan ayında 1 milyar 450 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi temin ettiğini hatırlatan Açıkalın, “Yaptığımız bu borçlanma işleminin toplam maliyeti geçen seneye göre 40 baz puan daha düşük olurken,  çevrim oranı yüzde 145 olarak gerçekleşti. Bu işlemle, uluslararası piyasalardaki zorlu koşullara rağmen, sendikasyon kredileri alanındaki uzmanlığımızı, uluslararası bankacılık ilişkilerindeki gücümüzü bir kez daha ortaya koyduk” dedi.

KREDİ KARTLARINDA LİDERLİĞİMİZ SÜRÜYOR

Türkiye’nin ilk kredi kartı markası Yapı Kredi Worldcard’ın 2011 yılında 20. yaşını kutladığını söyleyen Açıkalın, 19 yıldır devam eden liderliğin 2011’in ilk çeyreğinde de kredi kartı bakiyesine göre yüzde 18,7’lik pazar payı ile sürdüğünü belirtti.

TİCARİ VERİMLİLİK ARTIŞLARINA DEVAM

Yapı Kredi’nin, müşteriye yönelik girişimler sayesinde ticari verimliliğe odaklanmaya devam ettiğini açıklayan Açıkalın, “Bu kapsamda, yenilikçi ürünlerin sunulmasına, müşteriye geri dönüş hızının kısaltılmasına, yeni müşteri tabanının ve ürün yaygınlığının artılmasına ve mevcut müşterilerin aktivasyonuna yoğunlaşarak ticari verimlilikte artış sağladık.” dedi.

 

Yapı Kredi’nin 31 Mart 2011 Tarihli Konsolide Finansal Sonuçlarına İlişkin Seçilmiş Göstergeler:

 

Net Grup kârı: 532 milyon TL                                  Faaliyet giderleri: 711 milyon TL

Toplam gelirler: 1 milyar 708 milyon TL                 Toplam aktifler:  97.6 milyar TL

Net faiz dışı gelirler:  823 milyon TL                       Toplam mevduat:  56.1 milyar TL

Net faiz gelirleri:  885 milyon TL                             Toplam krediler:  56.6 milyar TL

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle