GeriEkonomi Yapı Kredi: Satış uzadı itibarımız zedelendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yapı Kredi: Satış uzadı itibarımız zedelendi

Koçbank’ın talebi üzerine 28 Eylül’de olağanüstü toplanacak Yapı Kredi Bankası Gerel Kurulu’nda, bankanın yeni yönetimi de seçilecek. Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Mehmet Çekinmez, sürecin uzamasının bankanın imajını zedelediğini belirterek, satışa yardımcı olacaklarını kaydetti.

KOÇ Finansal Hizmetler, Çukurova Grubu’nun yüzde 57.4 oranındaki hissesini aldığı Yapı ve Kredi Bankası’nın (YKB) yönetimini 28 Eylül’de alıyor. Koçbank’la Çukurova Grubu arasında yapılan satış sözleşmesine göre kapanış tarihi olarak belirlenen 28 Eylül’de yapılacak olağanüstü Genel Kurulda, Yapı ve Kredi Bankası’nın yeni yönetim kurulu da seçilecek

KOÇBANK İSTEDİ:

YKB’den İMKB’ye gönderilen açıklamada, Koçbank’ın 7 Eylül’de Yapı ve Kredi’ye gönderdiği yazı ve yazıyla ilgili olarak alınan kararlarla ilgili bilgi verildi. Buna göre Koçbank, 7 Eylül’de Yapı ve Kredi Bankası’na gönderdiği yazıda Çukurova Grubu ile 8 Mayıs’ta imzalanan hisse satış anlaşması uyarınca yapılan hisse satışında son aşamaya gelindiğini hatırlattı. Koçbank, ‘Bu nedenle en kısa zamanda hisse devrinin ve kapanış işlemlerinin gerçekleşmesini sağlamak üzere banka genel kurul toplantısının yapılması gerekiyor’ dedi.

YKB YEDİEMİN:

Koçbank’ın yazısında iki tarafın da kapanış tarihinin 28 Eylül 2005 olması konusunda anlaşmaya varıldığı da hatırlatılarak, aynı gün bankanın genel kurulunun da olağanüstü toplantıya çağrılması için gerekli kararın alınması istendi. Yine aynı gün Koçbank’a hisse devrinin onaylanması ve Koçbank’ın pay defterine hissedar olarak kaydının yapılması, kapanışta çeşitli işlemlerin bir arada yapılacak olması nedeniyle YKB’nin ‘yediemin sıfatıyla’ hareket etmesi istendi.

BİR AN ÖNCE:

Koçbank’ın bu talebi YKB’nin yönetim kurulunda görüşüldü. Banka yönetim kurulu, münhasıran egemen ortak konumuna geçecek Koç Grubu’nun yönetim ve denetim organlarını seçme olanağına bir an önce kavuşması amacıyla genel kurulun 28 Eylül 2005 Çarşamba günü olağanüstü toplantıya çağırılmasının kararlaştırdı.

İTİBARI ZEDELENDİ:

Açıklamaya göre Koçbank’ın bu talebini ‘satış işleminin sonuçlandırılmasıyla alakalı’ diye değerlendiren Yapı Kredi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çekinmez, ‘Satış süreci uzadı, hatta sürekli biçimde basında bankanın gündeme getirilmesi nedeniyle itibarı zedelendi ve bundan zarar gördüğü bir gerçektir’ dedi. ‘Yönetim kurulu olarak hisselerin satışının gerçekleşmesine yardımcı olmaları gerektiğini’ vurgulayan Çekinmez, şu değerlendirmeyi yaptı: ‘Bu talep, malik sıfatına sahip olacak olan müstakbel alıcının bu sıfatı kazanır kazanmaz, bankanın yönetim ve denetimini tayin etme isteğinden kaynaklanmaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak için genel kurul yapılmasının yararlı olacaktır.’

61. yılını kutluyor

Kazım Taşkent tarafından 9 Eylül 1944 yılında kurulan Yapı Kredi Bankası, dün 61’inci yılını kutladı. Banka, Dolmabahçe Sarayı’nda Üsküdarlı ressam Hoca Ali Rıza’nın bugüne dek gerçekleşen en kapsamlı sergisinin açılışı ve ünlü piyanist Anjelika Akbar konserinin yer aldığı kutlama ile yeni yaşına girdi.

10 aylık satış süreci nasıl geçti

5 Kasım 2004:
Bankanın hakim ortağı Çukurova Grubu tarafından JP Morgan’a yetki verilmesiyle satış süreci başladı.

17 Ocak 2005: Çukurova Grubu banka hisselerinin satışı konusunda Koç Finansal Hizmetler A.Ş. ile görüşmelere başlanacağını duyurdu.

8 Mayıs 2005: Çukurova Holding A.Ş. ve çeşitli Çukurova grubu şirketleri ve Mehmet Emin Karamehmet ile Koç Finansal Hizmetler A.Ş. ve Koçbank Nederland N.V. arasında tamamı için toplam 2.021 Euro’luk fiyat üzerinden hisselerin yüzde 57.4’ünün satışına ilişkin olarak sözleşme imzalandı.

3 Ağustos 2005: Hisse devir işlemlerinin tamamlanması için BDDK’dan izin istendi.

11 Ağustos 2005: BDDK da Yapı Kredi’deki Çukurova Grubu şirketlerine ve TMSF’ye ait toplam yüzde 57.4 oranındaki hissenin Koçbank’a devrine izin verdi.

7 Eylül 2005: Koçbank’ın Yapı ve Kredi’ye gönderdiği yazıyla kapanış tarihi olarak belirlenen 28 Eylül’de olağanüstü genel kurulun toplanması yönünde karar alınmasını istedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle