GeriEkonomi Yapı Kredi kesin satılırsa Karamehmet zaman kazanacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yapı Kredi kesin satılırsa Karamehmet zaman kazanacak

GELİNEN noktada Turkcell hisselerinin ne olacağına ilişkin kamuoyunda bir kafa karışıklığı yaşansa da, Koç ile Çukurova'nın "fikir birliği"ne vardıkları opsiyon hakkının kullanımı için Yapı Kredi hisseselerinin devrinin tamamlanması gerekiyor.

SATIŞ BİTMEDİ:

YKB'nin yüzde 12.89'luk TMSF ile yüzde 44.53'lük Çukurova Grubuna'na ait hisselerinin satışında Karamehmet ile Koç arasında imzalanan hisse devir sözleşmesi imzalanması satışın yapıldığı anlamına gelmiyor. Mayıs-Haziran ayında sonuçlanması beklenen görüşmeler halen, sözleşme kapsamında yürütülen due dilligence (detaylı inceleme) çalışmalarını kapsıyor. "Sözleşme kapsamında yürütülen detaylı inceleme çalışmalarının sonucu hisse devri gerçekleştiği takdirde YKB'nin çoğunluk hisselerinin sahibi olması beklenen KFS ve Koçbank Nederland N.V." ifadesiyle bu durum Koç'un yaptığı açıklamada da net olarak yer alıyor.

OPSİYON ANLAŞMASI:

Koç'un açıklamasında, Çukurova'ya tanınacak bu hakkın, YKB'nin "orijinal Turkcell opsiyonu anlaşması"nın hükümlerine uyması, bu anlaşmanın şartlarının revize edilmesi gerektiği de belirtiliyor. Bu arada YKB yönetimi ve BDDK'nın aksine, Çukurova opsiyon hakkının 31 Ocak'ta dolduğunu iddia ediyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle