Yapı Kredi hisseleri tepetaklak

Hürriyet Haber
06.10.2008 - 15:36 | Son Güncelleme:

İtalya'nın en büyük bankası Unicredit'in Koç Holding ile yüzde 50-50 ortaklığı bulunan Koç Finansal Hizmetler'in sahipliğindeki Yapı Kredi Bankası'ndaki (YKB) hisselerini satabileceğine dair haberlerin etkisiyle, başta YKB olmak üzere Grup şirketlerinin hisseleri yüzde 10'dan fazla değer kaybetti.

YKB hisseleri günü yüzde 14.84 kayıpla 2.18 YTL, Yapı Kredi Sigorta yüzde 16.67 düşüşle 10.50 YTL, Yapı Kredi Finansal Kiralama  yüzde 13.36 düşüşle 1.56 YTL ve Koç Holding yüzde 11.83 kayıpla 3.28 YTL'den tamamladı.

İMKB Ulusal 100 endeksi de günü yüzde 8.62 düşüşle noktaladı.

Piyasalar yine karıştı

Dolar güne hızlı başladı

UZMANLAR NE DEDİ?

Ak Yatırım Bankacılık Analisti Hakan Aygün "Yapı Kredi'den yalanlama geldi ama piyasa diken üstünde bu konuda. Ana ortak  aktif satışı olacağını söylüyor. Yatırımcıların kafasında Türkiye'deki hisselerin de satılıp satılmayacağına dair endişeler var. Bu  süreç netleşene kadar tedirginlik devam eder" diye konuştu.

EFG İstanbul'dan Bankacılık Analisti Mete Yüksel de hisselerdeki hareketlerle ilgili şöyle konuştu:

"Dolaylı ortak Unicredit'in Yapı Kredi'deki hisselerini satabileceğine dair  haberler vardı. Ancak bu haberler Unicredit tarafından yapılan bir açıklamayla yalandı. Buna rağmen hisse söz konusu gelişmelerden  olumsuz etkileniyor olabilir.

Unicredit, Doğu Avrupa'daki şube açılışlarını durdurma kararı aldı. Yapı Kredi, bu konudaki en agresif bankalardan  biriydi. Yeni şube açılışlarının durdurulması borsadaki bazı yatırımcılar tarafından olumsuz algılanmış olabilir. Oysa yeni şube açılışları pazar payını genişletmek amacıyla yapılan yatırımlar. Dolayısıyla, global finans piyasalarının içinde  bulunduğu şu durumda, pazar payı genişletmenin düşünülmeyip, yeni harcamalar yapılması anlamına gelen şube açılışlarının  durdurulması olumlu bir gelişme olarak algılanabilirdi."

Rusya Borsası yine kapatıldı

Vatan Gazetesi'nin İtalyan Il Sole 24 gazetesine dayanarak yayımladığı haberde Unicredit'in, Koç Holding ile yüzde 50-50 ortaklığı  bulunan Koç Finansal Hizmetler'in sahipliğindeki Yapı Kredi Bankası'ndaki hisselerini satabileceği belirtilmişti. Habere göre, Unicredit CEO'su Alessandro Profumo, bankanın 3 milyar euro olarak planlanan sermaye artırımı çalışması  kapsamında bu satışı yapabileceklerini söyledi.

Bu gelişmenin ardından Unicredit, Koç Finansal Hizmetler'deki dolaylı YKB hisselerinin satışına ilişkin "herhangi bir tasarrufunun"  gündeme gelmediğini ve bu tip bir girişiminin "kesinlikle" söz konusu olmadığını İMKB'ye açıkladı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı