GeriEkonomi Yakalanma pahasına gazetesi ‘evet’ diyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yakalanma pahasına gazetesi ‘evet’ diyor

İngiliz The Sunday Telegraph gazetesi, Kıbrıs’ta 24 Nisan’da yapılacak referandumlarda her iki kesimde de ‘evet’ çıkması halinde, KKTC’de yaşayan Asil Nadir’in de aralarında bulunduğu bazı kişilerin İngiltere’ye iade edilebileceğini yazdı. Asil Nadir’in ‘Kıbrıs’ Gazetesi ise KKTC’de ‘evet’ kampanyası yürüten gazetelerin başında geliyor.

KKTC’yi Avrupa’da İngiliz yasalarından kaçanların son sığınma adresi olarak gösteren ve bu adresin de Ada’nın her iki kesiminin de AB’ye girmesiyle birlikte kaybolacağını belirten gazete, halen KKTC’de Brian Wright ve Asil Nadir gibi İngiliz adaletinden kaçmış önemli isimlerin bulunduğunu belirtti. Gazete, Ada’nın birleşik halde AB’ye girmesinin ardından KKTC’de de AB içindeki iade yasalarının geçerli olacağını, böylece İngiltere’ye iadenin mümkün olacağını kaydetti.

Kıbrıs’ta yaşayan 5 bin İngiliz arasında İngiliz polisinin en çok aradığı kişilerin bulunduğu kaydedilirken, havuz başında güneş altındaki bu yaşamın iki haftaya kadar bitebileceğine dikkat çekildi. 30 yıl sonra ilk defa İngiliz kanununun uzun elinin çekinmeden Girne’deki köşklerde yaşayan polisce aranan kişilere ulaşabileceği belirtildi.

Asil Nadir’in geçen yıl 65 ayrı suçlamayla karşı karşıya bulunduğu İngiltere’ye dönmeyi düşündüğünü, ama bunun için şartlar öne sürdüğünü belirten gazete, Nadir’in de, bazı kanun kaçaklarının komşusu olarak yaşadıklarını kabul ettiğini yazdı. Gazete, Nadir’in, ’Evet, bazı komşularım suçlular, katiller, uyuşturucu tacirleri, gangsterler ve benzeri kişiler olabilir. Ama ben hiçbirini tanımam, bilmem, konuşmuşluğum yoktur’ dediğini belirtti.

Kıbrıs da AB’ye girerse, diğer AB ülkelerinde olduğu gibi suçluların iadesi anlaşmasının yürürlüğe gireceğine dikkat çeken The Sunday Telegraph, İngiliz suçlu zanlılarının bu ayrıcalıklarını statülerini kaybedeceklerine işaret etti. 150 milyon sterlin dolandırmakla suçlanınca 1993 yılında İngiltere’yi terk etmek zorunda kalan Asil Nadir’in Scotland Yard’ın arananlar listesinin başında olduğunu yazan İngiliz gazetesi, Kıbrıslı Türk işadamının gazetenin mülakat teklifine ‘Referandumdan sonra olabilir’ demesini ‘Belki de referandumda hayır oyunu desteklemesinden dolayı’ diye yorumladı. Ancak Asil Nadir’in ‘Kıbrıs’ Gazetesi, referandumda ‘evet’i destekliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle