GeriEkonomi YAĞ KRALI’NIN HAZİN SONU
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YAĞ KRALI’NIN HAZİN SONU

YAĞ KRALI’NIN HAZİN SONU
refid:21583255 ilişkili resim dosyası

Yarım asrı deviren Adanalı Paksoy Yağ, içine girdiği mali darboğazı aşamayınca önce küçülme yoluna gitti; ancak yine de sorun aşılamayınca üretim durduruldu, dev fabrika icradan satışa konuldu. Paksoy Yağ’ın sektördeki varlığı yarım asrı aştı.

Adana 1. İcra-İflas Müdürlüğü, geçtiğimiz günlerde Adana’nın en köklü ailelerinden Paksoy’lara ait fabrikanın icradan satışı için ilana çıktı. Yüreğir İlçesi'ndeki fabrikanın değeri 39 milyon lira olarak belirlendi. İlk icra ihalesi 6 Kasım’da yapılacak. İlk ihalede alıcı çıkmaması durumunda ikinci ihale 16 Kasım günü yapılacak.

Paksoy Ticaret Sanayi A.Ş.'ye ait "Paksoy" marka yağları, sektöründe Türkiye’nin en eski markalarından biri konumundaydı. Şirket uzun bir dönem, Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde yer aldı.

TEMELİ 1951'DE ATILDI

Şirketin temeli 1951’de sabun ve yemeklik yağ üretmek üzere atılır. İç pazarın yanı sıra ürünleri ihraç da edilen Paksoy, toplam 90 bin metrekarelik kapalı alanda üretimini sürdürüyordu.

Margarin, mısır yağı, ayçiçek yağı, pamuk yağı üretiminde önemli bir oyuncu konumuna gelen Paksoy için sonun başlangıcı '2001 Krizi' olarak ifade ediliyor. Kriz sürecinde borçları katlanan şirket, bankalar ile ortak bir yol bulamayınca küçülme yoluna gitti.

Bir dönem bin 300’e yakın kişinin çalıştığı fabrikada 2005’te biyodizel üretimine geçildi. Günlük 300 tonluk biyodizel üretimi yapıldı. Ancak biyodizel üretiminde de beklenen kârlılık elde edilemeyince şirket için zorlu süreç de başlamış oldu.

ASIL DARBE 2001 KRİZİN'NDE

Paksoy Yağ’ın asıl darbeyi 2001 Krizi’nde gördüğünü söyleyen şirketin bir yetkilisi “O süreçte ayakta kalabilmek sonuna kadar direndik. Ancak bankalar bize hiç yardımcı olmadılar” dedi.

Tüm iyileştirme planı yarım kalan 60 yıllık Paksoy Yağ için verilen iflas kararı sonrası tasfiye gündeme geldi. Şirketin en önemli varlığı olan Yüreğir’deki fabrikanın satışı tasfiye sürecinin en önemli aşaması olarak görülüyor.

Fabrikanın sahiplerinden İbrahim ve Uğur Paksoy, Adana’nın önde gelen isimleri arasında yer alıyor. İbrahim Paksoy aynı zamanda, Almanya’nın Adana Fahri Konsolosu olarak görev yaptı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle