Yabancıya 35 milyon liralık daire sattı, dış satışa yüklenecek

Hürriyet Haber
07.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Varyap’ın Emlak Konut GYO ile hasılat paylaşımı modeliyle Batı Ataşehir’de inşa ettiği ve dünyanın en iyi mimari projesi ödülüne sahip Varyap Meridian’deki toplam 1500 konutun yüzde 70’i satılırken, satışı dairelerin yüzde 7’sini yabancılar aldı.

Varyap CEO’su Erdinç Varlıbaş, yabancılara mülk satışını kolaylaştıracak yasanın çıkmasıyla, konut satışlarında önemli bir artış olacağını belirterek, “Hem Türk yatırımcıları hem de yabancıları kapsayan bir iletişim planıyla çalışacağız. Yurtdışında da satış kanallarını oluşturuyoruz. Anlaşmalı olduğumuz firmalar aracılığıyla Londra’da, Moskova’da ve Dubai’de
satış kanalları açtık” dedi.
35 milyon lira yabancıdan
Varyap Meridian’de toplam 1 milyar lira satış hasılatı beklediklerini ve şu ana kadar 500 milyon liralık satış gerçekleştirdiklerini belirten Varlıbaş, şöyle konuştu: “Toplam 1500 konuttan oluşan projenin şimdiye kadar 1070 adedi satıldı. Satışların yüzde 70’e yakın bölümü tamamlanırken, bu satışlar içinde yabancılara satılan bölüm ise yüzde 7’lik payıyla 35 milyon liralık bir toplama ulaştı. Varyap Meridian projesine de özellikle Rusya’dan ve Ortadoğu’dan büyük bir talep var. Asya ve Doğu Asya ülkelerinden de artan bir talep ile karşı karşıyayız. 20’ye yakın ülkeden talep gördük. Bizi şaşırtan ülkeler ise Avustralya, Güney Kore, Çin oldu.”
15 bin lirayı görecek
Varlıbaş, satışa çıktıkları Nisan 2009’da metrekare fiyatı 3 bin lira olduğunu hatırlatarak, “Bugün bu rakam yüzde 140-150’lik prim artışıyla 7 bin TL’ye çıktı. 2011 bitmeden metrekare fiyatını 10 bin liraya yükseltmeyi hedefliyoruz. Doğal fiyat artışları ve İstanbul Finans Merkezi’nin de devreye girmesiyle metrekare fiyatının 15 bin TL’ye kadar yükseleceğini tahmin ediyoruz. Şu anda Finans Merkezi’ndeki bitmeye en yakın tek projeyiz. İlk etabımızı teslim edeceğiz ve oturum başlayacak. Bu da bizim avantajımız olacak” diye konuştu. Varlıbaş, düşük peşinat, düşük faiz oranı, ödenebilir vade temeline oturan Varyap Ödeme Sistemi ile yüzde sıfırdan başlayan ve peşinata göre belirlenen 0.44, 0.66, 0.77 ve 0.90 faiz oranlarıyla 30 aya kadar vade uygulayacaklarını da ifade etti.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı